20. studenoga sveti Feliks de Valois – svetac koji je otkupljivao kršćanske robove

Foto: Fraychero / wikimedia commons

Današnji zaštitnik je sveti Feliks (Felix) de Valois, pustinjak i suosnivač reda Presvetog Trojstva ili trinitaraca. Bavio se mišlju o osnivanju reda Presvetog Trojstva za otkup kršćanskih robova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rodio se 16. travnja 1127. u pokrajini Valois, sjeveroistočno od Pariza, dok je po nekima dobio prezime po francuskoj kraljevskoj kući. Već se u mladosti odrekao svih posjeda i provodio samotnički pustinjački život u gustoj šumi, na mjestu zvanom Cerfroid (biskupija Meaux), gdje je kasnije osnovao istoimeni samostan. Takvim životom želio je postići evanđeosko savršenstvo i u njemu je ustrajao nekoliko desetljeća. S vremenom se oko njega okupila skupina učenika, kojima je bio duhovni vođa i učitelj.

Godine 1194. u Cerfroid je došao budući svetac, Ivan (Jean) de Matha, koji je nekoliko mjeseci ranije zaređen za svećenika. Bavio se mišlju o osnivanju reda Presvetog Trojstva za otkup kršćanskih robova. Feliks de Valois i trojica njegovih prijatelja oduševili su se za tu zamisao i posvetili se njezinom ostvarenju. Postao je najbližim suradnikom svetog Ivana de Mathe, a njegov život otada je vezan uz postanak i razvoj novoga reda koji je spasio mnoge žrtve tadašnjeg “gusarskog terorizma”. Red je 1198. odobrio papa Inocent III, a za 40 godina brojio je oko 600 samostana diljem Europe. Feliks je preminuo 4. studenoga 1212. u samostanu Cerfroid (Pikardija). Svetim ga je proglasio 1262. papa Urban IV.

Umjetnici ga obično prikazuju odjevenog u bijeli škapular i plašt s crveno-plavim križem, kakav nose redovnici trinitarci ili s bijelim jelenom, koji među rogovljem ima križ ili kako mu Presveto Trojstvo pruža škapular s crveno-plavim križem ili s raskidanim okovima u ruci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Josip Antolović, SJ

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.