26. studenoga 1901. rođen Krsto Hegedušić – tko je utemeljitelj Hlebinske škole naive?

Foto: Wikipedia

To što se rodio u Petrinji nije za njega imalo velike važnosti, jer se poslije očeve smrti 1909. godine obitelj vratila u Hlebine od kuda je obitelj Hegedušić bila podrijetlom i od tada počinje njegova prisna veza s Podravinom. S Ivanom Generalićem i Franjom Mrazem utemeljio je hrvatsku slikarsku školu poznatu pod imenom Hlebinska škola naive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski slikar i grafičar, Krsto Hegedušić, rođen je 26. studenoga 1901. godine u Petrinji. Prvu izložbu postavlja s Jurjem Plančićem u Zagrebu 1926. godine, a nakon toga uslijedile su brojne izložbe u zemlji i svijetu. Slika djela socijalne tematike koja prikazuju težak život seljaka. Seoska okolina uvelike je utjecala na oblikovanje njegovog slikarskog izraza.

Crtao je od djetinjstva, najprije bitke, a kasnije, bilježeći doživljeno, seljake, arhitekturu i podravski pejzaž Hlebina. Radio je u svim tehnikama i formatima. Nalazio je inspiraciju u flamanskom slikarstvu i angažiranom realizmu skupine Nova stvarnost, usvajao je iskustva ekspresionizma, kubizma, fauvizma i nadrealizma, a u kasnijem slikarstvu pop-arta i apstraktne umjetnosti.

Zajedno s drugim umjetnicima 1929. godine osnovao je nezavisnu umjetničku skupinu Zemlja. Povremeno je živio i u Hlebinama gdje je 1930. godine počeo poučavati slikanju seljake Ivana Generalića i Franju Mraza čime je utemeljio Hlebinsku slikarsku školu. Njihova su djela izložena već 1931. godine na izložbi skupine Zemlja u Zagrebu, čime je promoviraohrvatskunaivnuumjetnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim slikanjem bavio se, između ostalog, kazališnim dekorom i ilustriranjem knjiga. Ističu se njegove ilustracije „Balada Petrice Kerempuha“ Miroslava Krleže. Godine 1971. dobio je nagradu za životno djelo „Vladimir Nazor“.

Umro je 7. travnja 1975. godine u Zagrebu. U Petrinji je 1987. godine njemu u spomen osnovana Galerija Krsto Hegedušić.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.