(VIDEO) 29. kolovoza 1991. Skela (Glina) – masakr nad Hrvatima o kojemu hrvatska javnost malo zna

Foto: grad-glina.hr

Pokolj u Skeli kod Gline 29. kolovoza 1991. bio je ratni zločin kojeg su počinile srpske postrojbe sastavljene od Srba iz Gline i okolice u vrijeme velikosrpske agresije na Hrvatsku.
U ovom ratnom zločinu srpski vojnici su spalili selo Skelu kod Gline, a deset Hrvata ubili i masakrirali. Snimke paljenja hrvatskog sela potresla su hrvatsku javnost na početku rata i pokazala što su sve Srbi spremni učiniti Hrvatima u prljavom ratu koji su započeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbi su upali u selo pred večer toga dana. Položaji hrvatskih branitelja su se nalazili nasuprot, preko rijeke Gline, u Hrvatskom Selu prema Topuskom. S obzirom na tu okolnost i na činjenicu da hrvatske postrojbe nisu imale prave informacije po pitanju evakuiranosti sela (vrisci žrtava u trenutku pokolja su pokazali pravo stanje), nisu mogli ništa učiniti po pitanju sprječavanja tog pokolja.
Selo je imalo hrvatsku većinu, te je kao takvo bilo prepreka velikosrpskim osvajačima čija je namjera bila osvojiti i etnički očistiti taj prostor od Hrvata.

Pokolji nad Hrvatima u okolici Gline su nastavljeni pa su tako stradali Hrvati u svim selima općine Glina. Tako je ovaj kraj postao jedno od najvećih stratišta Hrvata u Domovinskom ratu i to u selima: Ravno Rašće, Šatornja, Maja, Skela, Svračica, Donji i Gornji Viduševac, Donji i Gornji Selkovac, Novo Selo Glinsko, Marinbrod, Desni Degoj, Gornje i Donje Jame, Ilovačak, Mala Solina, Slatina, Gračanica Šašinečka, Slatina Pokupska, Zaloj, Gornje i Donje Taborište, Joševica, Dvorišće, Gornja i Donja Bučica, Stankovac, Velika i Mala Solina, Dolnjaki, Jukinac, pri su Srbi ubijali hrvatske civile i ratne zarobljenike.

Hrvati su ponovno po drugi puta doživjeli pogrome i pokolje koji su početi u II. svjetskom ratu i nakon njega kada su stotine Hrvata glinskog kraja bešćutno ubijeni od partizana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.