29. rujna 1547. Miguel de Cervantes – pisac koji se proslavio djelom Don Quijote

Foto: GettyImages

Zbog djela Don Quijote Cervantes je postao svjetski poznat, a djelo je prevedeno na više od 60 jezika. Godine 1615. objavio je drugi dio Don Quijotea, no unatoč slavi, djelo nije donijelo Cervantesu bogatstvo te je nastavio pisati sve do svoje smrti godinu dana kasnije u Madridu. Djelo je inspiriralo brojne autore te su po njemu snimljeni filmovi, mjuzikli i kazališne predstave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Miguel de Cervantes rođen je 29. rujna 1547. blizu Madrida. Bio je vojnik, a nakon ozljede u borbi završio je u turskom zatvoru gdje je proveo pet godina. Izašavši na slobodu, objavio je svoje najpoznatije djelo Don Quijote 1605. godine

Vrlo je malo informacija poznato o Cervantesovu djetinjstvu. Zna se da je bio četvrto od sedmero djece te da se cijeli život borio s financijskim problemima. Strastveno je čitao knjige te je vodio uzbudljiv život i doživio gotovo više pustolovina nego likovi njegovih djela. U početku je pisao poeziju, međutim 1570. godine odustao je od takve vrste karijere te je postao vojnik i pridružio se španjolskoj vojsci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iskazao se kao vrlo hrabar vojnik te je 1571. godine sudjelovao u bitci kod Lepanta gdje je ratovao na španjolskoj strani protiv Otomanskog carstva. Bio je stacioniran na brodu La Marquesa, a u borbi je bio ozbiljno ozlijeđen. Pogođen je s tri metka čija je posljedica bila potpuni gubitak osjeta u lijevoj ruci. Unatoč ozljedama, Cervantes je nastavio služiti u vojsci još nekoliko godina.

Godine 1575. Cervantes se pokušao vratiti u Španjolsku, međutim na putu do kuće zarobili su ga turski gusari i držali u zatočeništvu pet godina kao roba. Za vrijeme zatočeništva Cervantes je nekoliko puta pokušao pobjeći, međutim neuspješno. Godine 1580. za njega je plaćena otkupnina te se vratio u Španjolsku gdje je počeo pisati.

Prvo objavljeno djelo bio je roman La Galatea, no on nije imao velikog uspjeha. Stoga se Cervantes okrenuo pisanju kazališnih djela, s obzirom na to da je kazalište u to vrijeme bilo vrlo popularno. Nažalost, ni taj oblik izražavanja nije polučio slavom i bogatstvom. Zbog neuspjeha u pisanju Cervantes je počeo raditi kao sakupljač poreza i dobara za mornaricu. Mnogi se nisu htjeli odvojiti od svojih dobara te je Cervantes optužen za loše ophođenje s ljudima pa je završio u zatvoru. Navodno je upravo u zatvoru dobio ideju za djelo Don Quijote.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 1605. Cervantes je objavio prvi dio Don QuijoteaDon Quijote je roman o starijem muškarcu koji je bio toliko očaran starim pričama o hrabrim vitezovima da je krenuo na put u potrazi za vlastitim avanturama. Don Quijote se uskoro gubi u svom svijetu iz mašte vjerujući da je on jedan od onih hrabrih vitezova te nagovara siromašnog seljaka Sancha Panzu da mu služi i bude partner. U jednom slučaju zaluđeni Don Quijote se bori protiv vjetrenjača koje je zamijenio za divove. Prije kraja romana Don Quijote se izliječi od svoje zaluđenosti.

Zbog djela Don Quijote Cervantes je postao svjetski poznat, a djelo je prevedeno na više od 60 jezika. Godine 1615. objavio je drugi dio Don Quijotea, no unatoč slavi, djelo nije donijelo Cervantesu bogatstvo te je nastavio pisati sve do svoje smrti 22. travnja 1616. godine u Madridu. Djelo je inspiriralo brojne autore te su po njemu snimljeni filmovi, mjuzikli i kazališne predstave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.