3. siječnja 1754. Ivan Paskvić – slavni hrvatski astronom osnovao zvjezdarnicu u Budimpešti

Foto: Getty images

Bio je ravnatelj i osnivač zvjezdarnice na brdu Gellertu u Budimu, jedan od najeminentnijih hrvatskih intelektualaca svog vremena. Školovao se i službovao u Zagrebu, ali je vrhunac njegovog znanstvenog i edukacijskog posla doživio u Mađarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom života i rada u Budimu, učenik mu je bio još jedan drugi slavan hrvatski matematičar/astronom Mirko Daniel Bogdanić.

Paskvić, Ivan, hrvatski astronom, fizičar i matematičar (Senj, 3. I. 1754 – Beč, 15. XII. 1829). Studirao u Grazu (od 1778) i Budimu (od 1782.). Na Sveučilištu u Budimu bio je asistent na katedri za fiziku (1784.–89.), profesor matematike (1789.–97.), te nadstojnik-astronom i upravitelj zvjezdarnica u Budimu (1803.–24.); pod njegovim vodstvom izgrađena je nova zvjezdarnica koja je svečano otvorena 1815. Godine 1824. umirovio se u Beču.

Bavio se mehanikom, matematikom, teorijom strojeva, astronomijom i višom geodezijom. Određivao je oblik Zemlje metodom njihala i postavio formulu za duljinu jednostavnoga sekundnog njihala na bilo kojem mjestu na Zemlji, odredio sploštenost Zemlje. Surađivao je s nekima od najvećih znanstvenika toga doba, a bio je u znanstvenoj korespondenciji s velikim znastvenikom i matematičkim genijem Carlom Friedrichom Gaussom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavna djela: Nastava matematičke analize i znanosti o strojevima(Unterricht in der mathematischen Analysis und Maschinenlehre, 1791), Izvod elementarnih izračunavanja u sfernoj astronomiji(Epitome elementorum astronomiae sphaerico-calculatoriae, 1810), Dodatak Izvodu elementarnih praktičnih izračunavanja u sfernoj astronomiji (Appendix ad Epitomen elementorum practicorum astronomiae sphaerico-calculatoriae, 1811), Počela cjelokupne teorijske matematike (Anfangsgründe der gesammten theoretischen Mathematik, I–II, 1812–13).

Po njemu je nazvan planetoid Paskvić (11191 Paskvic).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.