Njegova odgojna metoda bila je jedinstvena i izuzetna po tome što je naglasak stavljao na ljubav i nekažnjavanje uz prevenciju sprečavanja nepoželjnog ponašanja. Tri stupa njegovog odgoja bili su: vjera, razboritost i ljubaznost.
U vrijeme kada je fizičko kažnjavanje djece ne samo bilo opće prihvaćeno i prihvatljivo to je bila – odgojna revolucija!
Današnji odgojni sustav, u svojim pozitivnim vrijednostima, upravo se oslanja na ove postavke vizionara i sveca Katoličke Crkve.
Danas slavimo svetog Ivana Bosca, utemeljitelja dva najbrojnija reda Katoličke Crkve danas – muškog reda salezijanaca i ženskog reda kćeri Marije pomoćnice.
Ova dva reda danas predstavljaju najveću i najbrojniju snagu odgojne i pastoralne brige za mlade u svijetu.
Najpoznatiji hrvatski salezijanac danas je don Damir Stojić koji vodi pastoralnu brigu za studente Zagrebačkog sveučilišta. Kroz njegove dugogodišnje različite oblike pastorala i odgoja, desetine tisuća studenata i mladih primilo je općeljudske i kršćanske vrijednosti, kao i obrasce aktivnog življenja u obitelji, društvu i crkvi.
Don Bosco je svoj rad počeo sa prezrenim i odbačenim mladićima na ulicama industrijskog Torina, pomažući im da izađu iz začaranog kruga nasilja, krađa i siromaštva.
Svojom ljubavlju i brigom zadobivao je srca mladih, a uvijek je inzistirao na prisutnosti odgajatelja u životu mladog čovjeka. Zadobivajući povjerenje mladih zadobivao je i povjerenje njihovih srca, oblikovao njihove životne stavove i pomogao da postanu zreli ljudi, pošteni građani i dobri kršćani.
Ta metoda odgoja nazvana je preventivni sustav i obuhvaća sve dimenzije čovjekove osobnosti, te ih usmjerava prema istinskim vrijednostima života.
Tako odgoj postaje sustav koji čine: odgajanik, odgajatelj i vrijednosti prema kojima su usmjereni