31. srpnja 1750. umro fra Toma Babić – pisac, prosvjetitelj i dobrotvor gladnog hrvatskog naroda

Foto: Bojovnik, commons.wikimedia.org

Fra Babić Toma, hrvatski vjerski pisac i jezikoslovac  rođen je u Velimu kraj Skradina, a umro u Šibeniku 31. VII. 1750. Franjevac, pripadao provinciji Bosne Srebrene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djelovao je kao župnik u srednjoj Dalmaciji, gvardijan na Visovcu i u Kninu; generalni vikar skradinskog biskupa, član upravnog vijeća Bosne Srebrene.

Napisao štokavski gramatički udžbenik: Prima grammaticae institutio (Venecija, 1712, 1745). Vrlo je popularno njegovo djelo Cvit razlika mirisa duhovnoga (Venecija, 1726), koje sadrži katekizam, molitve i duhovne pjesme. U narodu je prozvano “Babuša” i do kraja XIX. stoljeća doživjelo čak 7 izdanja.

Osobito su velik utjecaj imale pjesme pa su mnoge od njih s vremenom prihvaćene u puku kao narodne pjesme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za vrijeme velike gladi 1733., založio je crkveno srebro u Zadru kako bi kupio brašna i žita i dijelio hrvatskoj sirotinji. Vjernici su se obraćali za pomoć franjevcima u Visovcu na Krki i to, kako kaže fra Patar Bačić, »ne samo ubogi, doli i drugi, koji su imali novca, ali nisu mogli nigdje žita da kupe«. Tada franjevci založe crkveno srebro u Zadru i kupe žita te ga podijele vjernicima, a na Uskrs »navali malo i veliko vapijući pomoć. Fra Toma odveze na jednu i drugu stranu (jezera) pun brod kruha i brašna i svima doteče, jer kako su ubogi blagoslivali, tako je i Bog blagoslivao da je doteklo i nami i njima«.

U nekrologu o njemu piše: „redovnik uzornog života, vrijedan svake pohvale zbog bezbrojnih dobročinstava učinjenih samostanu.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.