Hrvatski redatelj Igor Mirković napao je redatelja Maria Šulinu iz Đakova nakon što je objavljeno da je snimio dugometražni film sa samo 80.000 kuna.
Šulina je za taj film dobio i Zlatnog lava za najbolju režiju u kategoriji igranog filma na Venice Film Awards. Na Venice Film Awardsu, u jakoj konkurenciji filmova iz čak 35 zemalja koji su ušli u službeni izbor za najbolji igrani film za listopad, Šulina je proglašen najboljim redateljem za taj mjesec. Nakon mjesečnih selekcija i izbora, Festival ide ka godišnjem izboru, navodi Glas Slavonije.
> Film o hrvatskom branitelju nagrađen u Veneciji, a u Hrvatskoj se nema gdje prikazati
Riječ je o filmu koji prikazuje život hrvatskog branitelja koji je prošao pakao Vukovara i bio ranjen, te boluje od PTSP-a, i njegovog sina. Šulina je film snimio bez financijske podrške hrvatskih institucija, s vrlo malim proračunom te sa glumačkom ekipom koja većinom dolazi iz amaterskih redova.
Nakon što su brojni mediji pisali o filmu Adam i redatelju Šulini, u srijedu se oglasio Mirković.
“U nekoliko klikova mišem došao sam do odgovora (a ako je to uspjelo meni, moglo je i svakom novinaru u Hrvatskoj): Venice Film Awards malo je poduzeće koje dijeli nagrade potrebitim filmašima. U listopadu, kad je prestižna nagrada otišla u naše ruke, dodijelili su 78 (slovima: sedamdeset i osam) nagrada. Nagrade se dodjeljuju svaki mjesec – i sada, nije mi se dalo brojati od mjeseca do mjeseca, ali lako je izračunati da sličnog lavića dobiva valjda 800-900 filmova godišnje. Kako, zašto? Paaa… odgovor je jednostavan: kako poduzeće za dodjelu nagrada ima ograničeni budžet, svatko od laureata plaća za izradu nagrade 250 eura. Dostava je uračunata u cijenu. Venice Film Awards je, dakle, poduzeće koje se bavi prodajom pozlaćenih kipića”, ustvrdio je Mirković poznat po kontroverznom Motovunskom filmskom festivalu kojeg HAVC izdašno financira.
Podsjetimo, šira publika za Igora Mirkovića – redatelja čula je tek 2001., kada je zajedno s Rajkom Grlićem režirao film Novo, novo vrijeme. Godine 2003. snimio je dokumentarac Sretno dijete o procvatu novog vala u bivšoj Jugoslaviji. Godine 2012. Mirković je dovršio svoj prvi dugometražni igrani film Noćni brodovi – sufinanciran sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra, a dobio je potporu Eurimagesa, MEDIA-e, Grada Rijeke, Filmskog centra Srbije, Slovenskog filmskog sklada, Viba filma i TV Slovenije.
> Na temelju čega HAVC dodjeljuje Motovunskom filmskom festivalu preko pola milijuna kuna?
> Pogledajte Mirkovićev trailer o Hrvatskoj 2016.!
Motovun Film festival, čiji je Mirković umjetnički direktor, i kojeg značajnim sredstvima financira HAVC, nastao je krajem devedesetih, a njegova „vrhunska vrijednost bila je sloboda misli i duha – i tim izmicanjem iz zadanih kulturnih okvira bili smo najveća provokacija.“ Opisao je Mirković MFF u intervjuu za Nacional u kojem se osvrnuo i na „napade na HAVC“ rekavši kako „ta beskrajno mutna optužba o protežiranju prijatelja i kolega posljedica je toga što tu nema nikakvih drugih dokaza: niti postoje dokazive malverzacije, niti je netko ukrao novac, niti se može dokazati da je HAVC podržavao politički podobne.“