Spomen križ hrvatskim braniteljima u središtu Lovasa nedavno je osvanuo zaliven crvenom trajnom bojom. Mržnja prema domovini, oskvrnuće Kristove žrtve ili žrtve hrvatskog branitelja ili jednostavno mržnja prema svemu što nam je sveto – teško je dokučiti što je nekoga natjeralo na ovaj bezdušni, neljudski ili vandalski čin?
> Tko je opet oskvrnuo spomen križ braniteljima u Lovasu? Istraga traje…
Tijekom Domovinskog rata smrtno je stradalo 89 mještana Lovasa, a jedna se osoba vodi kao nestala. Silovane su mnoge žene i djevojke. Uništeni ili oštećeni su gotovo svi gospodarski objekti, a potpuno je uništena 261 obiteljska kuća.
Pripadnici jugoslavenske vojske i srpskih paravojnih postrojbi Lovas su okupirali 10. listopada 1991. godine. U agresiji i okupaciji Lovasa poginulo je i ubijeno 5,5 posto Hrvata koji su prije rata živjeli u mjestu.
Posebice okrutan zločin počinili su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi 18. listopada 1991., kada su prisilno na čišćenje minskog polja na ulazu u mjesto odveli 51 lovaškog Hrvata od kojih je smrtno stradao 21, a 14 je ranjeno.
Okrutna ubojstva, torture, bijela traka na rukama Hrvata kao znak raspoznavanja i nacionalne pripadnosti, mučenja i silovanja žena, prisilni rad…., jedan su dio strahota koje su preživjeli mještani Lovasa, koji su nakon toga protjerani.
U napadu na Lovas sudjelovale su i postrojbe četničkih jedinica iz Srbije „Dušan Silni“ i „Beli Orlovi“, kako dokazuje i izvješće UN-a. To su bili srpski dragovoljci koje je organizira SNO – Srpska Narodna Obnova. Te su postrojbe počinile mnoge neljudske zločine po istočnoj i zapadnoj Slavoniji.
To je bio samo dio ljudstva koji je iz Srbije sudjelovao u agresiji na Hrvatsku.
SNO su, kao četničku stranku, utemeljili 1989. značajne osobe srpske političke scene kao Vuk Drašković, Vojislav Šešelj, Mirko Jović i drugi. Prije toga, svi oni bili su članovi Saveza komunista Jugoslavije.
Tako je npr. osnivač SNO-a Vuk Drašković bio ugledni član Saveza Komunista Jugoslavije i šef kabineta poznatog hrvatskog partizana i predsjednika Predsjedništva SFRJ Mike Špiljka.
Godine 2006. isti taj bivši komunist, pa zatim deklarirani nacionalist i četnik postaje ministar vanjskih poslova Srbije. Slična situacija je i danas kada bivši premijer i predsjednik Srbije dolazi iz deklariranih četničkih krugova.
Tekst se nastavlja ispod oglasa