Predsjednik HBK: Radujemo se Papinu posjetu Sarajevu

Predsjednik Hrvatske biskupske konferencije (HBK) zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić istaknuo je u Izjavi predsjednika HBK,  kako je HBK obradovala vijest o nakani pape Franje da u lipnju pohodi Sarajevo., priopćio je Tiskovni ured HBK

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegova najava o tom pastirskom pohodu, stoji u Izjavi, podsjeća nas one žive želje svetog Ivana Pavla II. koji je to htio učiniti u sklopu pohoda Hrvatskoj 1994., dakle, prije punih dvadeset godina.

“Tada je, naime, u tijeku rata on htio svojim pohodom dati obol miru na ovim područjima”, navodi mons. Puljić i dodaje kako je imao u planu posjetiti tri grada: Beograd, Zagreb i Sarajevo, ali, nije išlo sve što je želio.

Napomenuo je kako se ne zna javno koji su bili razlozi da mu je Beograd uskratio gostoprimstvo te dodao kako se zna da mu za Sarajevo međunarodna zajednica nije jamčila sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je i kako je tada u Zagrebu dočekan veličanstveno na Hipodromu, kad je proslavljena ”Misa stoljeća”.

“Gledom pak na nakanu pape Franje da u lipnju pođe u Sarajevo, prisjećam se kako je sveti Ivan Pavao II. nakon povratka iz Hrvatske slavio misu u Castel Gandolfu i uputio najdriljiviji vapaja koji je Papa ikad izgovorio”, istaknuo je Puljić podsjetivši kako je uzdignutim pogledom prema Bosni i Hercegovini, povišenim glasom zavapio: “S vama smo, i bit ćemo sve više s vama!”

Osobito je, kako navodi, bio dirljiv i znakovit susret u Sarajevu, nakon ”tri godine čekanja” (1997.) kad je rekao da želi zagrliti sve stanovnike toliko napaćene zemlje, a posebice one koji na svom tijelu nose biljege rata, ili su tijekom godina nasilja bili prisiljeni napustiti svoje domove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveti Ivan Pavao II. im je tada zajamčio kako upravo oni ”u Papinu srcu imaju povlašteno mjesto”, podsjeća predsjednik HBK.

“Budući da je Sarajevo postalo znak patnje čitave Europe u XX. stoljeću, a uz taj grad povezano je izbijanje i Prvoga svjetskog rata prije stotinu godina (1914.), razumljivo je da i papa Franjo ovom objavom pokazao da stanovnici ‘te napaćene zemlje’ imaju povlašteno mjestu i u njegovu srcu”, naglašava mons. Puljić i dodaje kako je znatiželjan koju će poruku Papa tamo uputiti.

Smatra kako će njegove riječi biti upravljene najprije narodima Bosne i Hercegovine, s bolnim iskustvom stradanja, patnje i rata koji je ostavio zapanjujuće tragove pustošenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječi će, istaknuo je, biti upućene i svim javnim, političkim i kulturnim djelatnicima Europe i svijeta koji mogu pomoći da ranjena i osiromašena Bosna i Hercegovina krene putem svestranog napretka.

To je, naglašava mons. Puljić, zemlja dobrih, radinih i ponosnih ljudi koji su voljni živjeti tamo gdje su ”nikli i obikli”, pa tamo unatoč teškoćama izgrađivati svoju budućnost putem mira, pravde i suradnje.

Takvoj nakani i želji i papa Franjo želi dati svoj poticaj i uputiti molitvu Svemogućemu da više nikada ne bude rata, napomenuo je dodavši kako se HBK već sada raduje toj Papinoj nakani i kliče neka je blagoslovljen onaj koji dolazi u ime Gospodnje.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.