Slovenski biskupi: Svi stariji od 12 godina moraju imati COVID-potvrdu za sudjelovanje na misi

Foto: Depositphotos, SŠK; fotomontaža; narod.hr

Kako bi ograničila nagli rast širenja epidemije, slovenska je vlada donijela niz novih restriktivnih mjera, ali se nije odlučila za zatvaranje, kakvo su preporučivali neki u zdravstvu čiji su kapaciteti za pacijente oboljele od Covida na rubu izdržljivosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Prof. Vrček o britanskom poučku: Čemu služe testiranja u školi?

> Prof. Vrček: Izloženost populacije etilen-oksidu zbog masovnih je testiranja velika

Nove mjere stupile su na snagu od ponedjeljka, a uključuju među ostalim skraćivanje rada lokala i zabranu okupljanja ljudi koji nisu članovi istog kućanstva. Dobna granica za osobe koje moraju imati potvrde “PCT” (preboljeli, cijepljeni, testirani) spušta se s dosadašnjih 15 na 12 godina, a Covid-potvrde smatrat će se valjanima samo uz identifikaciju osobnim dokumentom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada se nije odlučila za nastavu na daljinu, ali je odredila da se od ponedjeljka, 15. studenoga, učenici umjesto dva puta tjedno, kao do sada, moraju testirati na koronavirus tri puta.

Odluka slovenskih biskupa

Povodom tih mjera oglasilo se i Tajništvo Slovenske biskupske konferencije, te na mrežnim stranicama objavilo mjere koje moraju ispuniti vjernici stariji od 12 godina ako žele sudjelovati na misnim slavljima u Sloveniji.

U dokumentu “Tumačenje Vladine uredbe o privremenim mjerama za sprječavanje i suzbijanje zaraznih bolesti COVID-19 od 5. studenoga 2021.” biskupi poručuju kako svaka župa mora na vidljivo mjesto staviti obavijest o obvezi ispunjavanja uvjeta “PCT”, te osigurati osobu koja će na ulaznim vratima crkve provjeravati imaju li vjernici PCT-potvrdu (slično hrvatskoj COVID-potvrdi).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slični uvjeti vrijede i za svećenike, te druge osobe koje animiraju misno slavlje poput zboraša, orguljaša i čitača, s tim da je za ovu skupinu dovoljno testiranje brzim antigenskim testom najviše 48 sati uoči misnog slavlja.

Maske, testiranje, udaljenost, raskuživanje

Biskupi također naglašavaju potrebu nošenja maski te održavanja društvene udaljenosti od najmanje 1,5 m, osim među članovima istog kućanstva. Obvezna je uporaba odgovarajuće maske (kirurške ili FPP2). Maske od tkanine nisu prihvatljive.

Kao i do sada obvezno je i redovito provjetravanje crkvenih prostorija i dezinfekcija ruku na ulazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Provođenje vjeronauka ili duhovnog odgoja (vjeronauka, duhovne vježbe, seminari i sl.) dopušteno je pod uvjetom da osobe koje obavljaju vjerski ili duhovni odgoj ispunjavaju uvjet “PCT” (dovoljno je samotestiranje najmanje 48 sati ili prije početka).

Djeca mlađa od 12 godina ne moraju ispunjavati uvjet “PCT”. Ipak, od roditelja se traži da samotestiraju svoju djecu brzim antigenskim testom.
Učenici osnovnih škola i srednjoškolci stariji od 12 godina moraju imati PCT-potvrdu.

U Tumačenju piše i kako se sakramenti ispovijedi, krštenja, vjenčanja te drugi oblici bogoslužja mogu slaviti uz razumno poštivanje odredbi za svete mise, ali i da PCT-potvrda nije potrebna za individualnu duhovnu skrb.

Crkveni pogrebi dopušteni su uz poštivanje lokalnih i državnih zdravstvenih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedine biskupije trebale bi u idućem razdoblju pripremiti detaljne upute za vjernike i svećenike na vlastitim područjima.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.