Sveta Jozefina Bakhita – od otmice zaboravila vlastito ime

jozefina
Montaža: Narod,hr, izvor: Wikimewdia commons (Foto: Belllissimo (CC BY-SA 4.0)

Sveta Jozefina Bakhita afrička je svetica iz Sudana koja je rođena 1869. god. u uglednoj obitelji. U dobi od 10 godina oteli su ju muslimanski trgovci robljem. Kao ropkinja raznih robovlasnika doživljavala je neopisiva ponižavanja i mučenja. Kako je od otmice doživjela velike traume, zaboravila je i vlastito ime, pa su joj ime Bakhita dali njezini robovlasnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveta Jozefina Bakhita – u Italiji zadobila slobodu 

Posljednji, peti po redu vlasnik, odveo ju je u Italiju, a bio je, za razliku od ostalih, izuzetno pažljiv i obazriv prema budućoj svetici. U Italiji je upoznala kršćanstvo, a stjecajem određenih okolnosti nakon nekog vremena je zadobila i slobodu. Tako je mogla još više izgrađivati svoju vjeru. Postala je i redovnica te uzela ime Jozefina, a svojom vedrinom i iznimnom snagom osnaživala je mnoge. Umrla je 8. veljače 1947., a svetom ju je proglasio papa Ivan Pavao II. 2000. godine.

Posljednje godine svoga života bila je vrlo bolesna te se kretala tek pomoću invalidskih kolica. Međutim, to ju nije spriječilo da do zadnjeg trenutka ostane vesela i nasmijana.

Sveta Jozefina Bakhita preminula je 8. veljače 1947., a njezino tijelo je tri dana bilo izloženo na odru dok su tisuće ljudi dolazile oprostiti se od svoje „crne majke“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas i mnogi Hrvati dolaze na njen grob u mjesto Schio. To mjesto je poznato marijansko hodočasničko mjesto u sjevernoj Italiji.

Kršćanstvo u Sudanu 

Kršćanstvo ima dugu povijest u zemlji koja danas nosi ime Sudan. Starodrevna Nubija, koja je obuhvaćala sjeverni Sudan i južni Egipat, primila je kršćanstvo već krajem 1. stoljeća kao oblik koptskog kršćanstva. Dolazak muslimana u 7. stoljeću značio je i nestanak kršćana iz velikih dijelova Nubije, osim iz južnih dijelova kraljevstva pod imenom Alodija.

Progoni i ubijanja nastavljeni su tijekom stoljeća, a osobito u 20. stoljeću od različitih režima. Veliki porast nasilja je osobito nakon 1985. kada su mnogi svećenici i vjernici ubijeni, kršćanska sela uništena, a bolnice, crkve i škole spaljene. Kršćani su ubijani i napadani za vrijeme nedjeljnih bogoslužja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč progonima, predanost Kristu i životno svjedočanstvo učinilo je da je broj kršćana u Sudanu porastao sa 1.6 milijuna na 11 milijuna od 1980. do 2010. godine!

Posljednji poznati primjer u javnosti koji je šokirao svijet dogodio se 2014. godine. Tada je 27-godišnju liječnicu, Meriam Yahiu Ibrahim Ishaq, majku djeteta od 20 mjeseci, sud u Kartumu osudio na smrt. Bilo je to u svibnju 2014. godine jer je prešla na kršćanstvo. Zapravo, majka ju je od djetinjstva odgajala kršćanski, nakon što ih je ostavio otac obitelji koji je musliman. Puštena je iz zatvora tek pod pritiskom svjetske javnosti, a potom se s mužem iselila u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.