Trodnevni Mariološki-marijanski simpozij, što je u povodu šeste obljetnice ponovne uspostave Sisačke biskupije počeo u petak Sisku, posvećen je štovanju Bogorodice na području Sisačke biskupije.
Skup organiziraju Sisačka biskupija i Hrvatski mariološki institut Katoličkoga bogoslovnog fakulteta (KBF) Sveučilišta u Zagrebu.
Sisački biskup i predstojnik Hrvatskog mariološkog instituta mons. Vlado Košić u uvodnoj riječi je izrazio zadovoljstvo što se dosadašnja istraživanja mariologa, povjesničara i drugih stručnjaka na takav način prvi put predstavljaju javnosti. Spomenuo je kako se na području Sisačko-moslavačke županije nalazi izuzetno bogata mariološka baština, koja dosad nije bila dovoljno poznata i vrednovana.
Dr. Ivan Karlić s KBF-a izrazio je uvjerenje kako će baština koja se krije na ovom području biti novi impuls stručnjacima za njeno daljnje istraživanje. Golemi doprinos tom cilju, kako je rekao daje i ubuduće će davati Katolički bogoslovni fakultet.
Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić je na otvorenju skupa napomenuo kako je štovanje Bogorodice duboko ukorijenjeno u hrvatskom narodu, pa je zahvalio biskupu Košiću na organizaciji simpozija. Doprinos simpoziju dali su i članovi KUD-a “Poculica” iz pokupskog Letovanića, koji su izveli nekoliko izvornih narodnih pjesama pokupskog kraja posvećenih Bogorodici.
Profesori s KBF-a Darko Tepert (OFM) i Daniel Patafta (OFM) govorit će o ikonografskoj i biblijsko-teološkoj interpretaciji Gospe žalosne iz Stare Drenčine odnosno o opatiji Topusko u kontekstu cistercitske duhovnsoti i poslanja, dok će Petar Lubina (OFM) iz Splita govoriti o župnim crkvama Sisačke biskupije posvećene Blaženoj Djevici Mariji.
U subotu je za sudionike organiziran i obilazak Stare Drenčine, Gore, Kutine i Kloštar Ivanića, gdje se nalaze vjerski objekti posvećeni Bogorodici, a skup završava u nedjelju svetom misom u sisačkoj katedrali.