Papa Ivan Pavao II., između ostalog, na svaki mogući način poticao je istinu o Božjem milosrđu. Bog je milosrdni Otac koji ljubi čovjeka, a kao dokaz te ljubavi je njegova smrt na križu. Iz istog razloga papa Ivan Pavao II. preporučio je cijeloj crkvi u svijetu da na Veliki Petak počne moliti devetnicu Krunice Božanskog Milosrđa koja završava u nedjelju poslije Uskrsa – nedjelja Božanskog milosrđa.
Odjeku ove pobožnosti pridonijet će i enciklika pape Ivana Pavla II “Bogat milosrđem” iz 1980 godine. Konačno 1981. godine objavljen je dnevnik sestre Faustine Kowalski što pobožnost prema Božanskom milosrđu donosi u srca mnogih vjernika, najprije u Poljskoj, a onda i diljem svijeta. Godine 1993. papa Ivan Pavao II. proglašava sestru Faustinu blaženom, a 30. travnja 2000. na nedjelju poslije Uskrsa i svetom. Ujedno, na taj dan i proglašava nedjelju poslije Uskrsa blagdanom Božanskog milosrđa za cijelu Crkvu.
Što je Krunica Božjega milosrđa?
Isus je sestri Faustini Kowalskoj objavio Krunicu Božjem milosrđu u Vilniusu 1935. godine. U objavama koje su slijedile otkrio joj je vrijednost i djelotvornost krunice te izrekao obećanja koja su vezana za molitvu krunice.
Ovo je jedinstvena molitva autor koje je sam Isus. Molitva nas podsjeća kako je Isus iz ljubavi dao svoj život za nas. Služi nam kao podsjetnik koliko nam je potreban Bog i Njegovo milosrđe. Trebamo ga, čitav svijet ga treba.
Molitva započinje podsjećanjem koliko smo vrijedni u Božjim očima. Isusovo Tijelo i Krv, Duša i Božanstvo – ono je što prikazujemo Bogu Ocu – Njegova Sina Jedinorođenca. Prikazujemo Isusa koji se stavlja u naše ruke. Svaka sveta misa podsjeća nas na ovaj misterij.
Koji je najvažniji dio Krunice?
Povjerenje – trebate prihvatiti sve što Bog želi za vas i za čitav svijet i vjerovati da je to najbolje za vas. Tražite s pouzdanjem, znajući da će Bog odgovoriti na svaki vaš poziv u najboljem trenutku i na najbolji mogući način, ne nužno kako što ste vi i planirali da se to ostvari. On je Bog. Vjerujete li u Njega?
Kako smo saznali za ovu molitvu?
Iz Dnevnika sestre Marije Faustine Kowalske saznajemo kako joj Isus povjerava zadaću da podsjeti čitavo čovječanstvo o Njegovom neizmjernom milosrđu te da ohrabri ljude da Mu vjeruju i pokažu milosrđe jedni prema drugima. Saznali smo također kako ju je Isus poučio novoj pobožnosti prema Božjem milosrđu, molitvi Krunice Božjega milosrđa za vrijeme Milosnog časa (u 15 sati), slici Milosrdnog Isusa, novom blagdanu Milosrđa kao i širenju čašćenja Božjega milosrđa, svjedočeći vlastitim životom, riječju, molitvom.
Koja su obećanja povezana s molitvom krunice?
Postoje divna obećanja samog Isusa za apostole Božjega milosrđa zapisana u spisima svete Faustine: “Duše, koje postanu apostoli i širitelji moga milosrđa, štitit ću svega njihova života kao što majka štiti svoje novorođenče, a u času njihove smrti neću za njih biti Sudac nego Spasitelj. U ovo zadnje vrijeme, duša nema ništa drugo za svoju obranu, osim moga milosrđa. Sretna ona duša, koja je svega svoga života nastojala biti pod zaštitom moga milosrđa, jer takvu dušu neće stići moja pravda”. Obećavam da se duša koja bude štovala ovu sliku neće izgubiti. Već na ovome svijetu obećavam joj pobjedu nad neprijateljima, posebno pak u smrtnom času.
Krunica Božanskog milosrđa (pjevana):
Izvor: narod.hr/laudato.hr