Znate li koja je najbolja nova hrvatska riječ?

foto: Roberta F.

Hrvoje Senješ dobitnik je Nagrade ‘Dr. Ivan Šreter’ za najbolju novu hrvatsku riječ. Novčana nagrada od 5 000 kn i kipić dr. Ivana Šretera uručeni su mu za riječ alkomjer. U Gradskoj vijećnici Grada Pakraca u podne je održana dodjela Nagrade „Dr. Ivan Šreter“za najbolju novu riječ. Javna i svečana dodjela nagrade završetak je natječaja za najbolju novu riječ, koji je proveden u 2015. Natječaj provodi časopis Jezik, Časopis za kulturu hrvatskoga književnoga jezika, a pokrovitelj je natječaja Zaklada „Dr. Ivan Šreter“. Zaklada i Grad Pakrac organiziraju dodjelu, a Zaklada pobjedniku dodjeljuje novčanu nagradu od 5 000 kn i kipić dr. Ivana Šretera, koji je izradio kipar Tonko Fabris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
najbolja nova hrvatska riječ (1)
Foto: Roberta F.

Koliko je riječi pristiglo na natječaj i koja je među njima bila toliko dobra da je nagrađena doznali smo od Predsjednice Jezikova povjerenstva i glavne urednice časopisa Jezik Sande Ham.

– Ove godine na Natječaj je pristiglo 70-ak riječi od 50 osoba iz cijele Hrvatske. Odabrali smo alkomjer kao riječ koja se odnosi na napravu za mjerenje alkohola. Dobili smo vrijednu novu riječ jer sada možemo razdvojiti alkotest kao postupak, a napravu kojom se provodi taj postupak možemo zvati alkomjer.

Nagrađeni autor najbolje nove hrvatske riječi Hrvoje Senješ u razgovoru za naš radio rekao je kako je došao do ‘alkomjera’.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Radim kao policijski službenik Ministarstva unutarnjih poslova i uređaj za mjerenje alkoholiziranosti mi u policiji nazivamo po proizvođaču “Drager” (kažemo puhali smo u/na dreger), test alkoholiziranosti naziva se “alkotest”, a budući da se uređaj naziva po proizvođaču i strana je riječ, prijedlog hrvatske riječi za naziv uređaja za mjerenje alkoholiziranosti je alkomjer.“

Autor alkomjera Hrvoje Senješ naveo je i nekoliko primjera, tvorbenih uzora: toplomjer i tlakomjer. Riječi tvorene s -mjer znače napravu za mjerenje količine onoga pojma koji je imenovan u prvom dijelu tvorenice.

Časopis Jezik i Šreterova zaklada surađuju od 2007., kada je u Pakracu bila i prva svečana dodjela. Tada je nagrađena Ljerka Arar Premužić za riječ uspornik umjesto ležećega policajca. Povezanost Jezikova natječaja i Šreterove zaklade posve je naravna – Pakračanin Ivan Šreter žrtva je protuhrvatske politike i to zbog hrvatskoga jezika. Najprije je zbog upotrebe riječî umirovljeni časnik umjesto onodobnoga ‘penzionisanoga oficira’ smijenjen s mjesta voditelja bolničkoga odjela u lipičkoj bolnici, potom je optužen da je vrijeđao i omalovažavao „socijalističke patriotske i nacionalne osjećaje građana.“ Osuđen je 20. siječnja 1987. na zatvorsku kaznu od pedeset dana. Srbi su 18. kolovoza 1991. oteli dr. Šretera, zatočili ga, mučili i ubili. Tijelo još nije pronađeno. Šreterovi su prijatelji osnovali Zakladu „Dr. Ivan Šreter“ i priklonili se Jezikovu natječaju, tako da nagrada za najbolju novu hrvatsku riječ nosi ime dr. Šretera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednje tri godine nagrade nisu dodijeljene. Natječaj je proveden, bilo je dobrih riječi, ali nije bilo toliko dobrih da bi bile nagrađene. Profesorica Ham rekla nam je koje uvjete mora zadovoljiti riječ da bi bila nagrađena.

– Riječ mora biti takva da nije potvrđena ni u jednom drugom riječniku i mora biti zamjena za tuđicu. Riječ alkomjer zadovoljava oboje. Najbolje je kada je riječ tvorbeno usustavljena tako da ne osjetite da je nova riječ.

Novi natječaj već traje. Prijedlozi riječi primaju se na e-adresu jezik.hr@gmail.com ili na adresu Jezikova uredništva u Zagrebu, Bijenička 97. Pojedinac može poslati najviše pet riječi. Riječi prikuplja Jezik, a ocjenjuju ih članovi Jezikova stručnoga povjerenstva – počasni predsjednik Stjepan Babić, predsjednica Sanda Ham, članovi: Jasna Horvat, Hrvoje Hitrec, Mile Mamić, Mario Grčević, Nataša Bašić, Zvonimir Jakobović i Igor Čatić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.