Zvono posvećeno Vaclavu Havelu postavljeno u praškoj crkvi sv. Gala

Foto: fah

Zvono kojemu je nadjenuto ime “Vaclav” oglasilo se u nedjelju navečer zvonjavom iz crkve svetoga Gala (Havela na češkom) u povijesnom središtu Praga, u znak sjećanja na jednog od najznačajnijih čeških intelektualaca 20. stoljeća, pjesnika, dramaturga, esejista i disidenta koji je postao predsjednik države nakon “Baršunaste revolucije” 1989.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvono visoko gotovo metar, široko 103 centimetra i teško 750 kilograma izliveno je u prosincu u austrijskom Innsbrucku u kojemu je 1998. Havel podvrgnut operativnom zahvatu, a izrada je financirana donacijama.

“Neka ovo zvono svojom zvonjavom pozove sve žive da se zalažu za građanska i ljudska prava te za humanizam i slobodu”, rekla je udovica bivšega češkog predsjednika Dagmar Havlova. “Neka njegova zvonjava oplakuje sve mrtve kako nitko od onih koji su se žrtvovali za našu slobodu ne bi bio zaboravljen”, rekla je okupljenim Havelovim štovateljima.

U nedjelju poslijepodne zvono je na misi u praškoj katedrali svetog Vida blagoslovio nadbiskup praški Dominik Duka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poput Vaclava Havela, koji je u zatvoru bio od svibnja 1979. do veljače 1983., i nadbiskup Duka je bio politički zatvorenik za vrijeme bivšega totalitarnog režima. Havel i Duka prvi su se put susreli i upoznali u zatvoru 1981.

Nakon mise zvono je prevezeno u crkvu Svetoga Gala u pratnji više tisuća Pražana. Na njemu je ugraviran Havelov slogan: “Pravda i ljubav pobijedit će laž i mržnju.”

Crkva svetoga Gala (Havela) smještena u starome dijelu Praga utemeljena je u 18. stoljeću, a stoljeće kasnije postala je središte reformatorskih ideja i nastojanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U mladosti je Havel bio aktivan sudionik pokreta Praško proljeće 1968., zbog čega je stavljen pod prismotru vlasti koje su ga često zlostavljale. Nekoliko puta je bio u zatvoru.

Jedan od ljudi s kojim se javno svađao poznati je pisac Milan Kundera. S početkom demokratskih promjena koje su 1989. zahvatile Europu, Havel se ponovno uključio u revolucionarno djelovanje. Kao predsjednik organizacije Civilni forum, bio je jedan od onih s kojima su komunisti morali pregovarati. Od 1989. do 1992. bio je deseti češki predsjednik, a od 1993. do 2003. predsjednik Češke u dva mandata.

Havel je umro 18. prosinca 2011. u 75 godini u svojoj kući u selu Hradeček u općini Vlčice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.