FBI istražuje kako su Rusija i Katar dobili SP

Foto: fah

Američki državni policajci (FBI) koji istražuju sumnjive i korupcijske procese unutar Svjetske nogometne federacije (FIFA) pozabavit će se dodjelom domaćinstva završnica Svjetskog prvenstva koja bi trebala biti održana 2018. u Rusiji i 2022. u Kataru, objavio je u srijedu Reuters pozivajući se na izjave službenika FBI-a koji je želio ostati anoniman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavna američka državna tužetiljica Loretta Lynch izjavila je nakon prošlotjednih uhićenja da istraga koju vode FBI i američke porezne vlasti time još nije završena, a njezine riječi su u srijedu dobile potvrdu. Osim američkih istražitelja, načinom na koji su domaćinstva SP-a 2018. i 2022. dodijeljena Rusiji i Kataru, bavi se i švicarsko državno odvjetništvo.

Loretta Lynch je najavila da se američko sudstvo neće baviti spomenutim svjetskim prvenstvima, ali i da će usko surađivati sa švicarskim kolegama koji vode istragu. Iako su švicarski istražitelji izjavili da se ne bave dojučerašnjim predsjednikom FIFA-e Seppom Blatterom, njegovo se ime spominje u istrazi koju vodi američka strana.

FBI se već od 2011. bavi istragom u slučaju dodjele domaćinstva SP-a Kataru, a prema navodima Reutersa, postoje dokumenti u kojima se jasno može vidjeti da je bivši djelatnik katarskog izaslanstva koje je vodilo kandidacijski proces dao iskaz u kojem je spomenuo isplate po 1,5 milijuna dolara trojici afričkih dužnosnika FIFA-e kako bi se osigurali njihovi glasovi. Kasnije je ista osoba povukla svoj iskaz, ali je priznala istražiteljima FBI-a da je bila prisiljena to učiniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FIFA je bivšem američkom tužitelju Michaelu Garciji povjerila internu istragu u spomenutim slučajevima, ali je njegov opširan izvještaj odbačen, uz pojašnjenje da u njemu nije navedeno dovoljno dokaza zbog kojih bi proces izbora Rusije i Katara bio poništen te natječaj ponovno proveden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.