Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je sinoć u St. Gallenu reprezentaciju Švicarske 2:1. Pričuvna hrvatska reprezentacija, predvođena izbornikom Zlatkom Dalićem, pobijedila je švicarsku nacionalnu vrstu koja također nije igrala u najjačem sastavu, a radilo se o prijateljskoj utakmici.
Prva je to pobjeda hrvatske nogometne reprezentacije od samostalnosti, dakle, od početka devedesetih, do danas. Drugim riječima, hrvatska nogometna reprezentacija kao predstavnik samostalne i slobodne države Hrvatske nikada nije dobila Švicarce, iako su s njima naši Vatreni u više navrata igrali.
Uspjelo je to izborniku Daliću i njegovim izabranicima, a vidljivo je kako izbornik uvelike radi na što je moguće bezbolnijoj smjeni generacija. Ivan Rakitić se nedavno oprostio, prije toga otišli su Danijel Subašić i Mario Mandžukić, pitanje tek dana, mjeseci, možda tek godinu, dvije, kada će se oprostiti i ostali srebrni senatori predvođeni kapetanom Lukom Modrićem. Hrvatska ne smije nespremna dočekati taj trenutak, iako bezbolno u potpunosti sasvim sigurno neće biti, u jednom trenutku rezultat će definitivno patiti.
No, vratimo se prvoj pobjedi hrvatske nogometne reprezentacije protiv Švicarske. Naime, Hrvatska je od devedesetih do danas odigrala protiv Švicarske tri utakmice, uključujući i onu sinoć u St. Gallenu. Vatreni su se prvi puta suprotstavili Švicarskoj na Europskom prvenstvu 2004. godine u Portugalu, završilo je 0:0, a izbornik naše reprezentacije bio je Otto Barić. Drugi susret, prijateljski, Hrvatske protiv Švicarske odigran je 2012. godine u Splitu. Švicarci su slavili 4:2. Hrvatsku je tada vodio tek ustoličeni Igor Štimac. I tako smo stigli do utakmice i pobjede od 2:1 sinoć u St. Gallenu, Vatreni su slavili golovima Josipa Brekala i Marija Pašalića, važna je to pobjeda uoči nastavka Lige nacija.
No, je li i ta pobjede u St. Gallenu doista jedina pobjeda hrvatske nogometne reprezentacije u povijesti protiv Švicarske? Da, svakako, hrvatske reprezentacije koja predstavlja samostalnu i demokratsku državu Hrvatsku. No, kako nam je ukazao ljubazni čitatelj, igrala je Hrvatska u svojoj povijesti, i pobjeđivala, protiv Švicarske.
Bilo je to dosta davno, a prvu je utakmicu Hrvatska protiv Švicarske igrala davne 1940. godine, u Zagrebu je naša reprezentacija slavila u prijateljskoj utakmici 4:0, tri tjedna kasnije u Bernu Hrvatska je pobijedila 1:0. Pobjeda u Zagrebu ostvarena je na stadionu u Koturaškoj ulici na stadionu Građanskog, slavnog hrvatskog kluba koji je komunistička vlast, ulaskom u Zagreb, jednostavno ukinula. Na stadionu u Koturaškoj pobjedu protiv Švicarske gledalo je oko deset tisuća ljudi, a igrali su:
Florijan Matekalo, Franjo Wölfl, Zvonko Jazbec, Milan Antolković, Ivan Jazbinšek, Ivica Belošević, Zvonimir Cimermančić, Franjo Glaser, Ivan Šuprina, August Lešnik i Mirko Kokotović, izbornik je bio Jozo Jakopić.
No tada je hrvatska reprezentacija predstavljala Hrvatsku koja se nalazila u sklopu Kraljevine Jugoslavije, kao Banovina Hrvatska. Protiv Švicarske Hrvatska je igrala još jednom, u jeku Drugog svjetskog rata, 1943. godine. U Zurichu Švicarska je pobijedila 1:0, također se radilo o prijateljskoj utakmici, a reprezentacija je predstavljala Nezavisnu Državu Hrvatsku.
Dakle, jasno je koliko je zapravo nevjerojatna povijest hrvatskog nogometa, ali i koliko je trebalo vremena, žrtava, koliko je trebalo patnji i stradanja, da bi hrvatska reprezentacija kao reprezentacija slobodne i samostalne države, postala ono što je ona danas i što je ona već tridesetak godina, jedna od najuglednijih i najjačih svjetskih reprezentacija. Kad je, napokon, Hrvatska dobila slobodu i nezavisnost i nogomet se u toj slobodnoj državi razvio na najbolji mogući način, barem onaj reprezentativni. Dugo se čekalo, sedamdeset godina predugo.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.