Pregled nastupa hrvatskih sportaša na Olimpijskim igrama dvanaestog natjecateljskog dana

Po senzacionalnom zlatu Sare Kolak u bacanju koplja, prvom hrvatskom jedriličarskom zlatnom odličju Šime Fantele i Igora Marenića u klasi 470 te plasmanu hrvatskih vaterpolista u drugo uzastopno finale na olimpijskim igrama, dvanaesti dan Igara u Rio de Janeiru ostat će upamćeni kao jedan od najuspješnijih u hrvatskoj olimpijskoj povijesti.

Senzacionalna 21-godišnja hrvatska atletičarka Sara Kolak postala je olimpijskom pobjednicom, po drugi put u dva dana popravivši osobni i državni rekord koji sada iznosi 66.18 metara, a postigla ga je u četvrtoj seriji finala u bacanju koplja. Tim je hicem za metar i 26 centimetara nadmašila do tada vodeću Južnoafrikanku Sunette Viljoen koja se više nije uspjela približiti senzacionalnoj Ludbrežanki. Broncu je osvojila dvostruka olimpijska pobjednica i svjetska rekorderka Čehinja Barbora Špotakova.

Šime Fantela i Igor Marenić osvojili su naslov olimpijskih pobjednika u jedrenju u klasi 470 nakon što su fantastično odradili regatu u zaljevu Guanabara i do uspjeha karijere stigli sa 15 bodova ispred srebrnih Australaca Mathewa Belchera i Willa Ryana, odnosno brončanih Grka Panagiotisa Mantisa i Pavlosa Kagialisa. Fantela i Marenić su na svojim trećim OI okrunili višegodišnji rad prvom olimpijskom medaljom, nakon devetog mjesta u Pekingu 2008. i šestog u Londonu 2012. U 11 plovova u Rio de Janeiru najslabiji ulaz Fantele i Marenića bio je osmo mjesto i stoga ne čudi velika razlika u odnosu na konkurenciju.

Vaterpolisti Hrvatske u četvrtak su u polufinalu olimpijskog turnira pobijedili Crnu Goru sa 12-8 (4-3, 3-2, 1-1, 4-2), te su tako osigurali barem srebrnu medalju. U finalu će igrati protiv vaterpolista Srbije, aktualnih europskih i svjetskih prvaka, koji su u drugom polufinalu sa 10-8 nadigrali Italiju. U pobjedi nad Crnom Gorom kod Hrvatske najefikasniji su bili Andro Bušlje sa 4 i Anđelo Šetka sa 3 tri gola. Ovo je treća olimpijska medalja za vaterpoliste koji su bili srebrni u Atlanti 1996. i zlatni u Londonu 2012. godine.

Sara Kolak nije bila jedina uspješna u sjajnom atletskom danu kojeg su plasmanom u finala bacanja kugle i skoka u vis začinili Stipe Žunić i Blanka Vlašić. Zadranin je u finalu osvojio 11. mjesto s hicem 20.04 cm, što je za gotovo pola metra bilo kraće od njegovog najboljeg pokušaja iz jutarnjih kvalifikacija (20.52 m). Zlatnu medalju uz novi olimpijski rekord od 22.52 metara osvojio je 23-godišnji Amerikanac Ryan Crouser. Drugo mjesto osvojio je Crouserov sunarodnjak Joe Kovacs (21.78 m), a u petoj je seriji do bronce stigao Novozelanđanin Tomas Walsh (21.36 m). U kvalifikacijama je nastupio i 22-godišnji Zagrepčanin Filip Mihaljević koji je hicem od 19.69m zauzeo 21. mjesto.

Hrvatska rekorderka u skoku u vis Blanka Vlašić plasirala se u finale skoka u vis kao jedna od 15 natjecateljica koje su preskočile zadanu kvalifikacijsku normu od 1.94 metara. Blanka je to učinila iz prvog pokušaja. Nažalost, druga hrvatska predstavnica u ovoj disciplini Ana Šimić je podbacila te je s preskočenih 1.89 m zauzela tek 22. mjesto u konkurenciji 33 skakačice. Finale skakačica u vis je na programu u nedjelju od 1.30 sati ujutro po hrvatskom vremenu.

Posljednji hrvatski predstavnici u taekwondou Ana Zaninović i Filip Grgić svoj su olimpijski nastup završili već u prvoj borbi. Zaninović je izgubila u 1. kolu kategorije do 57 kg od 18-godišnje Iranke Kimije Alizadeh Zendorin sa 6-7, dok je Grgića u kategoriji do 63 kg s 4-3 svladao Španjolac Joel Gonzalez. Prvi hrvatski muški predstavnik koji je izborio nastup na OI u taekwondou nije imao sreće sa ždrijebom, jer je za suparnika dobio zlatnog iz Londona u kategoriji do 58 kg i aktualnog svjetskog doprvaka u kategoriji do 63 kg.

Hrvatska 15. na ljestvici odličja

Zlatnim odličjima Sare Kolak u bacanju koplja i jedriličara Šime Fantele i Igora Marenića u klasi 470, hrvatski su olimpijci s pet zlata i dva srebra zasjeli na 15. mjesto ljestvice osvajača odličja po završetku dvanaestog natjecateljskog dana na Igrama u Rio de Janeiru.

Prema kriteriju ukupnog broja osvojenih medalja, Hrvatska je sa sedam odličja na 28. mjestu. Vodeći u obje kategorije su američki sportaši koji su u 12 dana Igara osvojili ukupno 100 odličja, od čega 35 zlatnih. Slijede ih Velika Britanija s 22 i Kina s 20 zlata. Dosad su odličja na Igrama u Rio de Janeiru osvajali sportaši iz 82 države, od čega njih 55 ima barem jednog olimpijskog pobjednika.