Promjene u Ligi prvaka: Bogati klubovi mogli bi biti zadovoljni i odustati od Superlige?

Foto: fah

Izvršni odbor Europske nogometne asocijacije (UEFA) u srijedu će, prema svemu sudeći, odobriti prijedlog glede promjene formata natjecanja u Ligi prvaka. Radit će se o takozvanom Švicarskom modelu te će od sezone 2024/2025. ljubitelji nogometa vjerojatno moći gledati novi sustav natjecanja u elitnom europskom klupskom nogometnom natjecanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, Liga prvaka trebala bi biti proširena sa 32 na 36 kluba, svaki će klub imati zajamčenih 10 utakmice, a grupne faze natjecanja više neće biti. Ukratko, od tih deset utakmica pet će svaka momčad igrati na domaćem, a pet na gostujućem terenu, a momčadi će nakon odigranih dvoboja biti rangirane po broju bodova od 1. do 36. mjesta. Osam najboljih klubova ići će direktno u osminu finala, dok će se ostalih osam sudionika tražiti nakon play-offa klubova koji su ostvarili plasman od 9. do 24. mjesta.

Prijedlog je UEFA-e da se jedno od četiri mjesta dodijeli momčadi koja će završiti četvrta u petoj najjačoj ligi Europe. To mjesto trenutno drži Francuska. Tri ostala mjesta UEFA planira dodijeliti klubovima koji imaju veliki značaj za Ligu prvaka, odnosno koje su pet sezona unazad imale odlične rezultate. Drugim riječima, oni najveći klubovi će imati sigurno mjesto u Ligi prvaka, bez obzira na to da li završili prvenstvo izvan četiri najbolja kluba u ligi.

Sa dodatnim takmicama u Ligi prvaka klubovi će imati zaista pretrpan raspored. To će biti svakako izazov za sve velike lige u Europi te je malo vjerojatno kako će raspored utakmica u domaćim prvenstvima biti na pravi način poštovan. Ovim sustavom UEFA je omogućila najboljim europskim klubovima da se u Ligi prvaka što češće susreću, kako bi bilo što je više moguće onih najjačih utakmica, a to znači i više novaca. Sve to se, dakako, povezuje i sa zaradom od TV prvaka, na ovakav način će se vjerojatno, barem zasad, ugušiti ideja određenih bogatih klubova o stvaranju Superlige na razini Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.