Slova na Cedevitinom dresu osmislio je Nizozemac 2008. – je li i on ‘ustaša’?

Foto: aba-liga.com/Mornar/Media Pro, faj, montaža narod.hr

Košarkaši Cedevite u Baru su u finalu regionalnog ABA Superkupa svladali crnogorsku Budućnost te je tako hrvatski prvak osvojio prvi trofej sezone, koji ipak stvarno nema nikakvu težinu. No, u srpskim medijima nije bilo prostora posvećeno samom utakmici i finalu, više su se orijentirali na sad već pomalo apsurdne te stvari koje su zapravo čista paranoja. Naime,  srpski Telegraf piše kako Cedevita na svojim dresovima ima istaknut ”ustaški simbol!!” Slovo ”U’ im smeta u fontu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Apsurdi, paranoja i činjenice: Hrvatski prvak hitno mijenja font slova na dresovima zbog optužbi za ustaštvo iz Srbije!

Krajnje čudan font na dresu kluba koji će izazvati polemiku u regiji”, stoji u članku Telegrafa te se postavlja pitanje  je li riječ samo o ”pogrešci koja se potkrala u izradi ili je netko namjerno odabrao ovakav font”. ” Ostaje vidjeti hoće li zagrebački klub promijeniti to do početka sezone, jer ABA liga ne trpi bilo kakvo miješanje politike” – zaključuje se u paranoično – apsurdnom članku.

Na ovakve paranoične insinuacije iz Beograda reagirala je Cedevita priopćenjem, što smo također objavili, no, malo je tko zapravo posvetio dužnu pozornost priopćenju koje je došlo iz redova našeg prvaka. Umjesto da izraze gnušanje zbog insinuacija iz Beograda, gdje bi očito najradije zabranili slovo U u abecedi, hrvatski prvak je poručio da će maknuti ”ustaški simbol”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Je li doista riječ o ”ustaškom simbolu” i hoće li se hrvatski klubovi na kraju morati odreći jednog slova abecede kako bi dokazali da nisu ”ustaški” klubovi?

Naravno, kako je paranoja uzela maha, i to, nažalost, ne samo u Srbiji nego i u dijelu hrvatskih medija, valja objasniti o čemu se to radi i kakav je font na dresovima Cedevite.

Foto: www.myfonts.com

Font  koji je na dresovima Cedevite  zove se ”Museo” te je besplatan za korištenje (Museo 700). Djelo je Nizozemca koji se zove Jos Buivenga, izradio ga je 2008. godine Teško je vjerovati da je Nizozemac prije devet godina bio inspiriran ”ustaškim pokretom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: wikipedia.org

Museo… sve je počelo mojom ljubavlju prema slovu ‘U’. Ovo veliko slovo došlo mi je kao slika u snu. Oba vrha savijena su u polu-ploče, a iz toga sam radio ostatak velikih slova“, rekao je autor jednom prilikom.

“Nikada nisam vidio font koji tako brzo i lijepo usvajaju web dizajneri širom svijeta. Font je naveden kao jedan od 10 najboljih fontova 2008 od strane MyFonts.com. Museo se koristi svugdje, za web i tisak…”, predstavio je Jos Buivenga prije nekoliko godina svoj projekt upoznavši tako širu javnost s njim, a prenio je portal webdesignerdepot.com.

Jos Buivenga rođen je 1965. godine i živi u Arnhemu, u Nizozemskoj.  Ne biste vjerovali ali nikad nije bio član ustaškog pokreta. “Moja ljubav prema dizajnu započela je oko 15 godina. Igrao sam se na prvom MAC-u s vrlo ranom verzijom programa Quark Xpress, i tako je sve počelo”, rekao je Buivenga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nevjerojatno je na koji način srpski mediji vrše konstantni pritisak na Hrvatsku, pa čak i kad je sport u pitanju.

Ostanimo samo u sferi košarke.

Naime, umjesto da gledaju u svoje dvorište, pometu ”prljavštinu” ispred svog praga, traži se dlaka u jajetu kad su susjedi u pitanju. Podsjetimo, navijači Crvene zvezde Cedevitu su u Beogradu dočekali s četničkim pjesmama, dakle, fašističkim, veličali su Dražu Mihailovića… Koliko su puta u dvorani Delije, uz odobrenje vodstva Crvene zvezde, svojatali Vukovar uz zločinačku ikonografiju pod kojom je ovaj drevni hrvatski grad sravnjen sa zemljom 1991. godine? Sjetimo se veličanja čitavog niza ratnih zločinaca od strane srpskih navijača, da bi to mediji u Srbiji proglašavali ”spektakularnom atmosferom.”

Prisjetimo se također i srpskog košarkaša Milana Gurovića koji je ima tetovažu četničkog zločinca Draže Mihailovića u čemu srpski mediji nisu vidjeli nikakav problem¨!? MUP RH je Guroviću zbog spomenute tetovaže zabranio ulazak u Hrvatsku. Gurović je čak rekao kako mu ”nije jasno zašto Hrvate vrijeđa tetovaža Draže Mihailovića!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi se vodstvo Crvene zvezde odlučilo u travnju 2016. prijaviti Cedevitu Euroligi nakon što je hrvatski prvak odlučio da će sav prihod s međusobne euroligaške utakmice uplatiti za obnovu vukovarskog Vodotornja, istog onog Vodotornja koji je granatiran tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku i grad Vukovar, u kojem su srpske snage izvršile genocid.

Po čemu je poznata obitelj Tedeschi

Cedevita je inače u vlasništvu Emila Tedeschija, koji je poznat i po redovitim tulumima u zagrebačkom Pepermintu ( inače vlasnika Tome Ricova ) zajedno s bivšim premijerom Zoranom Milanovićem te aktualnim guvernerom HNB-a Borisom Vujčićem.

Dr. Pezdir: Tedeschi je bio aktivan u tvrtci osumnjičenoj za pranje novca za Savez komunista

Obitelj Tedeschi spominjana je i u emisijI “Javna stvar” gdje je objavljen intervju sa slovenskim znanstvenikom Radom Pezdirom o sprezi starih komunističkih struktura, Udbe, a posebno je istaknuo obitelj Tedeschi, na temelju dokumenata. Nakon toga ga je Emil Tedeschi odmah nazvao filofašistom.

Bio ja filofašist, filokomunist ili filopapagaj – evo tebi dokumenti koji dokazuju da govorim istinu – pa položi račun hrvatskoj javnosti!”, uzvratio je na Tedeschijeve optužbe dr. Rado Pezdir.

Hrvatski poduzetnik, drugi najbogatiji Hrvat, vlasnik Atlantic Tradea Emil Tedeschi tvrdi da njegov otac i on 1998. godine nisu osnovali nijednu tvrtku.

Slovenski znanstvenik dr. Rado Pezdir rekao je da su dva dokumenta koja je pronašao u slovenskom arhivu, orginalni i vjerodostojni te dokazuju sve ono što je u Bujici rekao o Emilu Tedeschiju. “Dokumenti naprosto demantiraju njegove riječi, kada on govori da je njegov otac ušao u posao s Rothemom. Iz prvog se dokumenta vidi da je Svetozar Tedeschi u Rothemu bio menadžer, a sam Emil Tedeschi njegov zaposlenik”, ističe dr. Pezdir.

Privrednim kriminalom u bivšoj Jugoslaviji bez sankcija su se mogli baviti samo oni koji su bili dio državnog posla. Dokumente koji sam otkrio analizirao je Denis Poljak, odličan analitičar na polju ekonomije. Ako preračunamo u današnje novce, oni su ‘Sljeme’ tada oštetili za gotovo 250.000 eura, što nije toliko malo da se Emil Tedeschi ne bi sjetio!”, upozorava dr. Pezdir.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.