Hrvat u Banja Luci, sportaš Miroslav Margetić, proslavio se u gradu na Vrbasu po velikim dostignućima na polju biciklizma. Svakako je jedan od rijetkih koji je na dva kotača posjetio Vatikan gdje je upoznao papu Franju. Posebnost puta bila je i u ideji hodočašća, jer su biciklisti iz grupe spavali u samostanima i hranili se skromno. Zanimljivo je kako je Margetić dobio i “Plaketu Grada Banja Luka”. O svom životu u Banja Luci govori u intervjuu za Narod.hr.
Narod.hr: Hrvat ste u Banja Luci. Možete li nam opisati kako je to danas biti? Kako ste i kada došli živjeti u ovaj grad, možete li nam detaljnije opisati okolnosti?
Margetić: Moj pogled je ponešto drugačiji jer ne ovisim ni o političkoj stranci, ni o nekoj firmi, ni o nekim gazdama, nego sam samostalni poduzetnik. Živim od svog rada, od svojih poznanstava, od svog umijeća i od svog postojanja. Mislim da mi je dosta pomoglo to što sam poznata osoba, ne u pravom smislu riječi, ali sigurno sam javna osoba zbog sporta, zbog javnih nastupa i zbog nekih mojih stavova. Živim pomoću svog katoličkog i hrvatskog bića u Banja Luci. Nas je jako malo ovdje ostalo.
Ja sam se vratio 2005. u prosincu jer me otac zvao. Bio je bolestan i morali smo s nasljeđem nastaviti dalje. Pilotiranje je također moja velika strast, pa i više od toga, koju upražnjavam u svoje slobodno vrijeme.
Narod.hr: Nagrađeni ste ‘Plaketom Grada Banja Luka’ za zasluge na polju sporta i tjelesne kulture. Poznati po dostignućima na području biciklizma. Zašto baš biciklizam?
Margetić: Što se tiče plakete grada, tu sam predložen od strane HKD Napredak Banja Luka, znači Hrvatskog kulturnog društva Banja Luka. I grad Banja Luka je to prepoznao, 30 i nešto vijećnika su jednoglasno donijeli odluku.
Činjenica da sam dobio plaketu čast je za jednog Hrvata u Banja Luci, jer tu živi veoma mali broj Hrvata. A i mali broj ljudi, a kamoli Hrvata je dobilo to priznanje ovoga grada.
Narod.hr: Kako komentirate navode da je ministar u Vladi ‘Republike Srpske’ Bojan Vipotnik bio Srbin pravoslavac, a onda preko noći promijenio nacionalnost i postao Hrvat kako bi ga imenovali za ministra? Ista tvrdnja se pojavila i za Miloša Bukejlovića i za Anju Ljubojević? Potpredsjednika RS-a Davora Pranjića optužuju kako je Dodikov Hrvat. Mogu li takvi ljudi biti legitimni predstavnici Hrvata? Zanimljivo je kako je Ljubojević tvrdila kako se Željko Komšić lažno predstavlja kao Hrvat, a sad je sama je u takvoj situaciji. Kako su uopće moguće takve situacije, zapravo poplava Hrvata pravoslavaca?
Margetić: To je jedan od razloga što je veoma mali broj Hrvata koji su uopće politički angažirani, a i ti koji jesu pripadaju nekim strankama koje su ovdje na vlasti. Samim tim postavljaju ljude stranačkim putem. A ako nema dovoljan broj Hrvata koji će obavljati ministarske, dopredsjedničke i druge dužnosti, zakon koji je visoki predstavnik donio omogućava da možete otići u općinu i u roku od 5-10 minuta se izjasniti da od danas nismo više Hrvati nego Marsovci. I u rodnom listu vam piše od sutra da ste vi pripadnik te i te nacionalnosti, samim time je sasvim legitimno da vi obavljate bilo kakvu dužnost koja se traži.
Naravno da takvi Hrvati rade samo za svoje interese, interese svojih političkih partija koji su ih tu postavile, a da se interesi hrvatskog naroda jako malo ili skoro nikako ne vide. Ovdje već 20 godina, od kad sam se vratio, nisam vidio da je HDZ ni na jedan način pomogao Hrvatima.
Jednostavno su tako podijeljeni da smo mi ovdje prepušteni sami sebi. Zaštitnik Hrvata je bio biskup Komarica, koji se bavio stvarima koji nisu vezane samo za katoličku vjeru i njegov pastoral. Nego i civilnim stvarima. Mislim da jednostavno su dignute ruke od nas.
Sve je sve manje i manje ljudi. Ako sam ja jedan od najmlađih u crkvi, u Trapistima, a imam 55 godina, onda imate sliku svega toga. Znači, jednostavno mislim da smo mi ovdje statistička greška, da smo ostali slučajno i da je to tako dok vrijeme ne napravi svoje.
Izvor: narod.hr