23. obljetnica napada NATO-a: Srpski se političar pita bi li toga bilo da nije bilo Vukovara, Srebrenice…

nato-a
Foto: snimka

Srbija nizom komemorativnih skupova obilježava 23. obljetnicu početka zračnih udara NATO-a na tadašnju SR Jugoslaviju 1999., započetih nakon neuspjelih pregovora o prekidu sukoba i rješenju krize na Kosovu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Da li bismo mi bili bombardirani da nije bilo Vukovara, da nije bilo Srebrenice…’

Zanimljivo je kako se pojavio video u kojem Zoran Vuletić, lider Građanskog demokratskog foruma (GDF), u emisiji “Crveni Karton” se pita bi li bilo bombardiranja da nije bilo Vukovara, Srebrenice…

“Mi trebamo napraviti analizu zašto smo mi bombardirani. Da li je rat počeo 1999. i tad se završio, poslije tri mjeseca? Ili je Srbija 10 godina prije toga radila ono što danas radi Putin i njegov režim u Ukrajini? Da li bismo mi bili bombardirani da nije bilo Vukovara, da nije bilo Srebrenice, da nije bilo Sarajeva, koje je bombardirano skoro četiri pune godine, da nije bilo Dubrovnika…?. Da šest mjeseci prije toga nije bilo protjerivanja Albanaca sa Kosova”, zapitao se Vuletić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, kao povod za napad na SRJ, NATO i međunarodna zajednica označili su humanitarnu katastrofu prouzročenu sukobima na Kosovu, optužujući režim Slobodana Miloševića, vojne i policijske snage, te paravojne postrojbe za progone i ubojstva kosovskih Albanca.

> 28. veljače 1994. – zašto je NATO srušio četiri srbijanska zrakoplova?

Zračne udare NATO-a koji su trajali dulje od dva i pol mjeseca Srbija službeno naziva “agresijom NATO-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zračni udari NATO-a okončani su poslije 78 dana potpisivanjem tzv. Kumanovskog sporazuma 9. lipnja 1999. nakon čega je uslijedilo povlačenje srpskih policijskih i vojnih snaga s Kosova, na čijem je teritoriju uspostavljena civilna misija Ujedinjenih naroda (UNMIK) i međunarodna vojna misija (KFOR).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.