Afričke države nisu uspjele blokirati imenovanje “stručnjaka za LGBT” u UN-u, Hrvatska glasala ZA

Foto: fah

Skupina afričkih zemalja nije uspjela u ponedjeljak blokirati nedavno imenovanje jednog UN-ovog “stručnjaka za prava LGBT zajednica lezbijki, homoseksualaca, biseksualaca i transseksualaca”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nacrtu rezolucije predanom povjerenstvu za ljudska prava Opće skupštine UN-a, te zemlje su osporile zakonitost tog imenovanja i navele da mandat takvog stručnjaka nema veze s ljudskim pravima. Zahtijevali su konzultacije i poništenje tog imenovanja.

Ali skupina zemalja Latinske Amerike je zatim uložila amandman koji obustavlja to poništenje.

Taj tekst je prihvaćen s 84 glasova za, 77 protiv i 17 suzdržanih od 193 članova skupštine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Južnoafrička Republika je glasala za amandman kojim se zadržava stručnjak za LGBT zajednice, kao i Europljani, Sjedinjene Države, Kanada i Latinoameričke države. Somalija i Ruanda su bile suzdržane, a Kina, Rusija, Iran i Saudijska Arabija su podržali afričku inicijativu koju vodi Bocvana u ime 54 afričkih zemalja članica UN-a.

Hrvatska, kojoj je ovo prvi mandat u navedenom tijelu, glasala je pak ZA imenovanje “stručnjaka”.

Foto: Snimka zaslona
Foto: Snimka zaslona

Hrvatska prvi put izabrana za članicu Vijeća za ljudska prava UN-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opća skupština se o tome treba izjasniti na plenarnom zasjedanju u prosincu, ali za pretpostaviti je da će slijediti odluku povjerenstva.

Vijeće za ljudska prava UN-a je krajem rujna na mandat od tri godine imenovalo profesora međunarodnog prava, Tajlanđanina Vitita Muntarbhorna za vođenje istraga o diskiminaciji i nasiljima kojima su izložene LGBT osobe.

Ban Ki-moonu je jedan od prioriteta uvijek bila promocija LGBT osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.