Sudac saveznog žalbenog suda u svom je izdvojenom mišljenju naveo kako su The New York Times i The Washington Post “listovi Demokratske stranke”.
Viši sudac Laurence Silberman, kojeg je imenovao bivši predsjednik Ronald Reagan, u svom je izdvojenom mišljenju istaknuo kako u vijestima u cjelini dominira “pristranost protiv Republikanske stranke” za koju je rekao da je “prilično šokantna”, piše The Hill.
Iako se slučaj na koji je sudac dao mišljenje, nije izričito odnosio na spomenute listove, sudac je ustvrdio da su Times i Post u velikoj mjeri pod utjecajem Demokratske stranke, dodajući kako “vijesti časopisa Wall Street Journal naginju u istom smjeru”.
“Vijesti ova tri rada medija prenosi i agencija The Associated Press i većina velikih listova u cijeloj zemlji (poput Los Angeles Timesa, Miami Heralda i Boston Globea). Gotovo sva televizija – mrežna i kabelska – truba je Demokratske stranke, čak i državni javni radio kojeg podržava vlada.”
Dodao je da Silicijska dolina “također ima ogroman utjecaj na distribuciju vijesti” i rekao “da na sličan način filtrira vijesti na način da su povoljne za Demokratsku stranku”.
Kontrola medija predstavlja prijetnju demokraciji
Upozorio je na cenzuru i ugroženost slobode medija.
“Treba imati na umu da je prvi korak koji je poduzeo svaki potencijalni autoritarni ili diktatorski režim stjecanje kontrole nad komunikacijama i medijima. Jednostranačka kontrola tiska i medija predstavlja prijetnju demokraciji.”, dodao je sudac Silberman.
Konzervativni sudac predložio je i poništavanje presedana uspostavljenog u odluci Vrhovnog suda iz 1964. New York Times protiv Sullivana, koja zahtijeva da stranke koje podnose tužbe za klevetu dokažu “stvarnu zlonamjernost”- Silberman je u petak ustvrdio da je odluka suda “povećala moć medija” i da se ta moć “sada zloupotrebljava” dopuštajući “tisku da gotovo nekažnjeno kleveće javne osobe”.
Sudac je mišljenje donio na tužbu dvojice bivših liberijskih dužnosnika protiv ekološke grupe Global Witness. Prema većinskom mišljenju suda, bivši dužnosnici nisu uspjeli dokazati stvarnu zlonamjernost u izvještajima Global Witnessa koji je lažno sugerirao da su njih dvoje prihvatili mito u vezi s prodajom nafte.
Silbermanove kritike nekoliko glavnih medijskih organizacija i tehnoloških divova dolaze usred povećanih argumenata o antikonzervativnoj pristranosti unutar tiskanih medija i na društvenim platformama.
> Je li cenzura kad Twitter i Facebook Trumpu ‘ugase’ njegov račun?
Tvrdnje o konzervativnoj cenzuri posebno su se pojačale nakon uklanjanja računa društvenih mreža povezanih s bivšim predsjednikom Trumpom i nekolicinom njegovih pristaša i saveznika nakon pobune na Kapitolu.
Izvor: narod.hr/The Hill