Amnesty: Turska prisilno vraća izbjeglice u ratnu zonu

epa05055397 Migrants and refugees wait to cross the Greek borders in Idomeni village, northern Greece, heading to FYROM, 05 December 2015. Macedonian authorities allow only migrants from war-torn countries and heading for rich EU states to cross the country while citizens of other states regarded as economic migrants are blocked by a fence built by Macedonia along this section of the border. EPA/NIKOLAS GIAKOUMIDIS

Turska je protuzakonito pritvorila desetke izbjeglica i natjerala ih da se vrate u ratnu zonu, tvrdi u srijedu međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amnesty u svom izvješću navodi da su turske vlasti odvele migrante do udaljenih pritvora u kojima su držani u izolaciji dodajući da je bilo izvješća i o zlostavljanju uključujući premlaćivanja.

Turska je primila oko 2,2 milijuna sirijskih izbjeglica od početka građanskog rata u toj zemlji 2011.

Iako su stotine tisuća od tada otišle prema zemljama Europske unije u toj zemlji je i dalje najveća izbjeglička populacija na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU i Ankara prošlog su mjeseca postigli dogovor o pomoći Turskoj vrijednoj 3 milijarde eura kao i druge povlastice ukoliko Turska smanji priljev migranata u Europu.

Amnesty navodi da raspolaže dokazima o više od 100 deportacija u Irak i Siriju i strahuje da je stvarni broj puno veći i uključuje deportacije u Afganistan.

Turska vlada odbacila je tvrdnje kao neistinite i navodi da manje od jedan posto Sirijaca ima ograničenje kretanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema organizaciji dio europskih novaca troši se na gradnju pritvora u kojima su zabilježena zlostavljanja.

“EU mora osigurati da financiranje i suradnja s Turskom u pogledu migracije unapređuje a ne krši prava izbjeglica i migranata”, navodi se u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.