Aung San Suu Kyi spremna organizirati povratak izbjeglih Rohindža

Foto: fah

Nekoliko sati prije početka Opće skupštine UN-a, mjanmarska čelnica Aung San Suu Kyi uputila je u utorak smirujuću poruku međunarodnoj zajednici izjavivši da je “spremna” organizirati povratak više od 400.000 muslimanskih Rohindža, izbjeglih u Bangladeš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Spremni smo početi provjeru” identiteta izbjeglica sa svrhom njihova povratka, izjavila je ona u televizijskom govoru na engleskom (bez prijevoda na mjanmarski), ne navodeći hoće li kriteriji povratka, u normalnim okolnostima vrlo strogi, biti ublaženi.

Mjanmarske vlasti pod udarom su međunarodnih kritika oko sudbine više od 410.000 Rohindža, izbjeglih u Bangladeš, koji su pobjegli iz pokrajine Rahin, na zapadu Mjanmara, gdje vojska provodi opsežnu operaciju odmazde nakon napada pobunjenih Rohindža 25. kolovoza. UN govori o “etničkom čišćenju”.

No, pred veleposlanicima okupljenima u Naypyidawu povodom tog obraćanja naciji u posljednji trenutak preimenovanog u “diplomatski briefing”, nobelovka koju se kritizira zbog šutnje i suzdržanosti tijekom više od tri tjedna krize, pozvala je na prekid vjerskih podjela između budističke većine i muslimanske manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Duboko smo potreseni zbog patnje svih onih koji su se našli u zamci tog sukoba”, spominjući civile koji su masovno bježali u Bangladeš ali i budiste koji su pobjegli iz svojih sela, rekla je ona.

“Ne želimo da Mjanmar bude podijeljen zbog vjerskih uvjerenja”, naglasila je ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.