BiH može osigurati smještaj za najviše dvije tisuće izbjeglica

epa05169968 Macedonian police officers check the documents of refugees who want to cross the border between Greece and Macedonia near Gevegelija, The Former Yugoslav Republic of Macedonia, 19 February 2016. Checks of refugees attempting to cross the border from Greece to Macedonia were intensified. After checking the documents, every single person was undergoing a thorough check for several minutes inside a tent. Thousand refugees continue to pass through Macedonia on their way to the European Union. EPA/GEORGI LICOVSKI

Vlasti Bosne i Hercegovine pripremaju objekte u kojima bi mogli smjestiti izbjeglice ukoliko se migrantski val peko zapadnog Balkana preusmjeri na tu zemlju, no logistički i organizacijski kapaciteti te zemlje krajnje su ograničeni pa je moguće zbrinuti najviše do dvije tisuće osoba, objavile su u utorak banjolučke “Nezavisne novine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozivajući se na neimenovane izvore iz Ministarstva obrane BiH, ovaj list navodi kako su za smještaj izbjeglica planirani objekti u vojarnama u Bugojnu, Semizovcu, Sarajevu, Banjoj Luci i Kalinoviku.

Riječ je o vojarnama koje se već godinama ne koriste, a procjena je kako bi se uz minimalnu prilagodbu postojećih zgrada u njih moglo smjestiti oko tisuću i tristo izbejglica. Njih još 500 do 700 privremeno bi utočište moglo dobiti pod šatorima.

Ministarstvo obrane odnosno vojska bi civilnim vlastima ponudile svoju logističku potporu za smještaj i skrb o izbjeglicama ukoliko bi to bilo nužno.
Njemački veleposlanik u BiH Christian Hellbach prošlog je tjedna upozorio kako nije isključeno da ta zemlja postane dijelom nove izbjegličke rute s obzirom na sve veće restrikcije koje za njihov prolazak uvode ostale države zapadnog Balkana slijedeći mjere što ih nameće Austrija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od početka migrantske krize BiH se suočila tek s nekolicinom osoba koje su pokušale ući u tu zemlju u nakani da nastave put ka zapadnoj Europi.
Procjena je ipak kako je moguće da dio izbjeglica koje pristignu u Srbiju pokušaju nastaviti put ka Zapadu prelazeći granicu BiH na dijelu koji gravitira ka Trebinju, na jugu, te ka Bijeljini, na sjeveru zemlje.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ranije je izjavio kako vlasti tog entiteta neće i ne žele primati izbjeglice niti će dopustiti da oni budu smješteni na teritoriju tog entiteta.

“RS nema kapaciteta servisirati migrante niti za jedan dan”, kazao je Dodik komentirajući najave o mogućem prelijevanju migrantskog vala na BiH. Dodao je kako ne bi prihvatio ni novčanu potporu Europske unije za pomoć migrantima jer ta pomoć “brzo nestane, a problem ostane”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.