Uhićenje Fahrudina Radončića, vlasnika Dnevnog avaza uzdrmalo BiH

Foto: fah

Bosanskohercegovački političar i medijski tajkun Fahrudin Radončić, koji je u ponedjeljak uhićen u Sarajevu, protekle je noći zadržan na ispitivanju u sjedištu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a kasnije tijekom dana bit će predan Tužiteljstvu BiH koje će nakon dodatnog ispitivanja odlučiti hoće li od Suda BiH zatražiti da mu odredi pritvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radončić, koji je predsjednik stranke Savez za bolju budućnost (SBB) i zastupik u Domu naroda parlamenta BiH, uhićen je pod sumnjom da je počinio kazneno djelo ometanja pravosuđa i utjecaja na svjedoke.

Prema odredbama kaznenog zakona BiH, ukoliko bi bio osuđen za to djelo slijedila bi ga kazna od jedne do deset godina zatvora.

Uhićenje Radončića, koji slovi za iznimno ambicioznog političara i koji nije krio svoje ambicije da preuzme mjesto predsjedatelja Vijeća ministara BiH nakon što je SBB sredinom 2015. godine sklopio koalicijski sporazum sa Strankom demokratske akcije (SDA), i u utorak je udarna vijest u svim bosanskohercegovačkim medijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dnevni avaz”, čiji je Radončić utemeljitelj i sadašnji vlasnik iz sjene, njegovo privođenje na naslovnici naziva sramotnim, uz tvrdnju kako iza toga stoji “državna mafija” kojoj nije u interesu jedinstvo među Bošnjacima.

Radončić je odlučno odbacio bilo kakvu povezanost s Keljmendijem i ubojstvom Delalića te tvrdio da je žrtva politički montiranog procesa iza kojeg stoje pojedinci iz Stranke demokratske akcije (SDA), okupljeni oko utjecajne obitelji Čampara (Dubravko Čampara državni je tužitelj, a njegov brat Aljoša ministar unutarnjih poslova FBiH)

Nitko od utjecajnijih dužnosnika SDA, Radončićeva glavnog koalicijskog partnera u vlasti, nije se oglasio povodom njegova uhićenja, no zato je predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović iskazao svoju solidarnost s uhićenikom. “Siguran sam da će kolega i prijatelj Radončić znati nositi se s ovim iskušenjem”, kazao je kratko Čović nakon Radončićeva privođenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radončić je pod sumnjom da je zajedno s Bakirom Dautbašićem, svojim kandidatom za državnog ministra prometa i komunikacija, i njegovom nevjenčanom suprugom Bilsenom Šahman pokušao utjecati na Azru Sarić, svjedokinju u procesu koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija, vođe jednog od najzloglasnijih kriminalnih klanova na području bivše Jugoslavije.

Od Sarić je traženo da u svom iskazu zaštiti Radončića, koji se u optužnici protiv Keljmendija spominje kao član njegove kriminalne skupine, ali i da svjedočenjem isto to učini i u Keljmendijevu korist.

Krunski dokaz koji potvrđuje takve sumnje su prisluškivani telefonski razgovori vođeni između Dautbašića i Radončića ranije ovog mjeseca, neposredno prije Dautbašićeva uhićenja 11. siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Portal Klix je odmah nakon Radončićeva privođenja objavio prijepise dijelova razgovora prisluškivanih po nalogu Suda BiH.

Iz objavljenih izvadaka razvidno je kako Radončić i Dautbašić, uz obilje psovki i pogrdnih izraza, dogovaraju strategiju kojom bi omeli sudski postupak protiv Keljmendija, ali i “pritisnuli” SDA i njezina predsjednika Bakira Izetbegovića

Spomenut je i zaposlenik američkog veleposlanstva u Sarajevu Zijad Hadžijahić, od kojega su Radončić i Dautbašić tražili da provjeri jesu li pod istragom i kakvom, a zauzvrat su obećali kako će ishoditi da mu supruga bude imenovana za veleposlanicu BiH u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.