Bombastičan govor Javiera Mileija u Davosu: Donosimo najzanimljivije dijelove

govor
Foto: snimka zaslona

Javier Milei izazvao je burne reakcije diljem svijeta kad je jučer svojim govorom pred Svjetskim gospodarskim forumom u Davosu osudio “socijalizam”, nazvao pravo na pobačaj “krvavom agendom”, feminizam “generatorom bijede” i još jednom pozvao na povratak vrijednostima slobodnog tržišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv socijalizma i kolektivizma

Kako prenosi Breitbart, govor u Davosu je Mileievo prvo obraćanje svjetskoj javnosti otkad je preuzeo dužnost predsjednika Argentine u prosincu prošle godine.

“Stao sam ovdje kako bih vam rekao da je Zapad u opasnosti. On je u opasnosti, jer su oni koji bi trebali čuvati zapadnjačke vrijednosti, pali pod vlast pogleda na svijet koji neizbježno vodi u socijalizam te, shodno tomu, i u bijedu.”, uvodne su riječi njegovog govora. Bez da je ikoga izravno imenovao, objasnio je kako su neki svjetski vođe prihvatili “socijalističke” i “kolektivističke” ideje iz želje da pomognu drugima, no drugi su to učini kako bi “pripadali privilegiranoj kasti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobjeda libertarijanca Javiera Mileia na argentinskim predsjedničkim izborima

Iskustvo Argentine

“Tu smo kako bi vam rekli da kolektivistički eksperimenti nikad nisu rješenje problema koji pogađaju građanstvo diljem svijeta”, istakao je Milei misleći pritom na Argentince uopće, i nastavio “nasuprot tomu: oni su uzrok problema. Vjerujte mi, nitko bolje od nas Argentinaca vam ne može posvjedočiti o tome.”

Nakon što je ukratko ocrtao kako je Argentina, nakon što je u jednom trenutku, 1860-ih postala svjetska sila, samu sebe dovela do prosjačkog štapa provodeći unutar zadnjih 100 godina kolektivističke ideje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polazeći od argentinskog primjera, Milei je podigao problem na svjetsku razinu:

“Kažu da je kapitalizam loš, jer se osniva na individualizmu te da je kolektivizam dobar, jer je altruistički, pa stoga neki teže ‘društvenoj pravednosti’. No taj pojam, koji je tijekom zadnjeg desetljeća postao popularan u Prvom svijetu, bio je konstanta političkog diskursa u mojoj zemlji tijekom više od 80 godina.”

“Problem leži u tome što ‘društvena pravednost’ ne samo da nije pravedna, nego ne pridonosi općem blagostanju. Nasuprot tomu, posrijedi je intrinzično nepravedna ideja, zbog toga što je nasilna. Nepravedna je stoga što se država financira porezima, a porezi se prikupljaju silom – ili to netko od nas ipak može odabrati da ne plati porez? To znači da se država financira silom, te što je porez veći, to je veća i prisila.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slobodno tržište – generator blagostanja

Milei je dalje ustvrdio kako živimo u doba nezapamćenog blagostanja koje je započelo industrijskom revolucijom, te da opasnost leži u odustajanju od obrane vrijednosti slobode tržišta, privatnog vlasništva, čega je posljedica “otvaranje vrata ekonomskoj i društvenoj stagnaciji”, otud i osuđivanju ljudi na “siromaštvo, bijedu i stagnaciju.”

Zaključio je kako je “osnovni problem suvremenog Zapada to što ne samo što se moramo suočiti s onima koji, nakon pada berlinskog zida i obilja empirijskih dokaza protiv socijalizma, ipak teže ostvariti tu politiku siromaštva, nego i s našim vlastitim vođama, misliocima i akademicima koji, slijedeći pogrešne teorijske postavke, podrivaju temelje sistema koji nam je podario najveću rasprostranjenost bogatstva i napretka u povijesti.”

Protiv feminizma i “krvave agende prava na pobačaj”

No Milei nije propusti osvrnuti se i na feminizam i pobačaj.

Za njega su “jedine stvari koje je agenda radikalnog feminizma polučila veća državna intervencija koja ometa ekonomski razvoj, zapošljavanje birokrata koji ničim ne pridonose društvu, bilo u obliku Ministarstva žena (stvarno ministarstvo koje je postojalo u Argentini dok ga Milei nije ukinuo kad je stupio na dužnost, op. Narod.hr) ili međunarodnih organizacija koje služe promicanju te agende.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče pobačaja, stavio ga je u kontekst politike kontrole populacije, što je vjerojatno njegovim slušateljima bila vrlo gorka pilula za progutati, jer je upravo politika smanjenja prirodnog nataliteta sveprisutna u krovnoj politici utemeljitelja i organizatora Svjetskog ekonomskog foruma:

“Oni (socijalisti) tvrde kako ljudska bića štete planet te da se zemlju mora zaštiti pod svaku cijenu, idući čak toliko daleko da se zagovaraju mehanizmi kontrole populacije ili krvava agenda prava na pobačaj. Te su štetne ideje snažno prožele društvo.”

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.