Sveučilišna profesorica Christine Blasey Ford u četvrtak je pred Senatom iznijela detalje svoje tvrdnje da ju je Brett Kavanaugh, kandidat američkog predsjednika Donalda Trumpa za Vrhovni sud, pokušao seksualno napastovati prije 36 godina, dok su oboje bili – srednjoškolci. Ona je navodno zbog tog “zlostavljanja” patila od anksioznosti i klaustrofobije, zbog čega joj je na početku bilo teško na fakultetu.
Navodno su se napili na srednjoškolskoj zabavi, a Kavanaugh joj se “upucavao” i pokušao joj skinuti odjeću. Ona je, kaže, uspjela “pobjeći iz sobe” dok su se Brett i njegov prijatelj s kojima je bila u sobi – pijano smijali. Njoj je to, kaže, prouzročilo traume – bojala se da će ju “silovati i možda ubiti”, i tako je Kavanaugh, Trumpov kandidat za suca Vrhovnog suda, proglašen potencijalnim silovateljem i ubojicom, iako je ponašanje koje je ona navela i opisala – budimo iskreni – relativno uobičajeno među američkim srednjoškolcima na zabavama.
Optužba bez svjedoka
Svjedoka za to ona nema, no to i nije tako bitno – sasvim je sigurno da bi optužbe za nešto od prije gotovo 40 godina bile odbačene upravo tim argumentima, kad bi se radilo o kandidatu lijevo-liberalne orijentacije. I ne samo tim: Jer, sedamdesetih i osamdesetih se takvo ponašanje, ne samo među srednjoškolcima, nije smatralo nikakvim “seksualnim zlostavljanjem”, već manje-više normalnim iako ne nužno poželjnim modelom ponašanja kod te populacije (kao i pušenje trave, povremeno opijanje iako je u SAD-u alkohol zabranjen mlađima od 21, i tako dalje).
Trump je pak pozvao Senat da glasa za Kavanaugha riječima “Kavanaugh je pokazao Americi zašto sam ga nominirao. Njegovo svjedočenje je bilo snažno, iskreno, i upečatljivo. Demokratska strategija “traži i uništi” je sramota i ovaj cijeli proces je pervara i pokušaj da se imenovanje zavlači, opstruira, i zaustavi. Senat mora glasati!”
Republikanac Chuck Grassley, predsjednik senatskog odbora, prije svjedočenja osudio je “medijski cirkus” oko optužbi i rekao kako su i svjedokinja i Kavanaugh prošli kroz par teških tjedana otkad su te tvrdnje izašle u javnost. “Ono što su oni prošli svi mi trebamo smatrati neprihvatljivim i lošom refleksijom stanja civiliziranosti naše demokracije”, rekao je. “Stoga se želim ispričati obama zbog načina na koji ste tretirani. Žalim zbog načina na koji je došlo do ovog saslušanja”, dodao je Grassley, podsjetivši da su se tvrdnje Ford pojavile tek nakon što je završilo originalno saslušanje ranije ovog mjeseca.
Pomodni prijestupi
O čemu se zapravo radi rekla je demokratska senatorica Dianne Feinstein, koja je navela kako je seksualno uznemiravanje ozbiljan problem u SAD-u i da većinom prolazi ispod radara, zahvalila Ford na hrabrosti i referirala se na pokret #MeToo. Zašto baš seksualno zlostavljanje? Jer je to “nova američka moda”; novi grijeh koji puritanska Amerika ne oprašta: Prije nekoliko desetljeća, možda bi mu pokušali natovariti izbjegavanje rata u Vijetnamu, ili pušenje trave, ili – pedesetih – homoseksualnost, ili – dvijetisućitih – homofobiju.
No dojam je da se pokušava naći bilo kakav način, makar i zapravo vrlo nategnut poput navodnog neprimjerenog “upucavanja” na zabavi na kojoj su oboje bili maloljetnici. Trumpu se stavljalo na dušu “neprimjerene” komentare o ženama; s druge strane, ista ta liberalna Amerika je šutke prešla Billu Clintonu preko seksualnog odnosa s podređenom na poslu, s pripravnicom u Bijeloj kući koje je on tada bio šef. I ne samo to, nego su se tada, devedesetih, zgražali nad licemjerjem Republikanaca koji su htjeli smijeniti Billa Clintona – govoreći kako je to privatna stvar Predsjednika koja se ne tiče nikog osim njega i njegove supruge.
Za Clintona su važila druga mjerila
Danas oni takav odnos smatraju silovanjem, kao u slučaju holivudskog producenta Weinsteina koji je od glumica tražio seksualne usluge za uloge. No pritom se zaboravlja da Republikanci nisu tražili “impeachment” Billa Clintona zbog seksualnog odnosa s Monicom Lewinsky – nego jer je lagao američkoj javnosti, rekavši “Nikad nisam imao seks s tom ženom”.
Jesu li se vremena promijenila, ili samo vlast? Mnogo je onih koji vjeruju da bi, da se radi o liberalnom sucu, i kad bi Republikanci pokušali s takvim optužbama iz naftalina za nešto što nije kazneno djelo, za što nema svjedoka niti dokaza, i što po tadašnjim društvenim normama nije bilo ništa naročito neprimjereno, srušiti imenovanje suca Vrhovnog suda, sve skupa bilo ismijano i proglašeno licemjernim od “liberala”, pa i moralnim čistunstvom. Prvo pitanje bi bilo, zašto je netko čekao 40 godina s optužbama?
Tim više što su svi ljudi koji su navedeni kao mogući svjedoci – srednjoškolski kolege – stali na stranu Kavanaugha, koji kategorično negira navode. FBI je pak odbio otvoriti istragu o slučaju jer, kažu – nije bilo zločina, kamoli saveznog, i oni za to nisu nadležni.
Jedan dužnosnik savezne policije rekao je Fox Newsu kako je “potpuno neprimjereno da netko zahtijeva da upotrijebimo saveznu policiju kako bi istraživali navode stare 35 godina a ne želi svjedočiti pod prisegom i ne može se sjetiti ključnih pojedinosti uključujući kada i gdje se to dogodilo”.
Svjedoci u korist Kavanaugha
Patrick J. Smyth, kojeg je Ford identificirala u svom podnesku kao osobu “PJ” koja je navodno bila na inkriminiranoj srednjoškolskoj zabavi, poriče da je vidio bilo kakvo “neprilično ponašanje” Kavanaugha, tadašnjeg školskog kolege iz predgrađa Washingtona, tvrdi CNN koji je priskrbio kopiju njegovog pisma Odboru.
“Dr. Christine Blasey Ford identificirala je mene kao osobu imena ‘PJ’ koja je navodno bila na zabavi koju je opisala u svojim izjavama za Washington Post”, rekao je Smyth u pismu, navodi CNN. “Šaljem ovu izjavu danas kako bi razjasnio da ne znam o kojoj je zabavi riječ, niti znam išta o optužbama o nepriličnom ponašanju za koje Ford tereti Bretta Kavanaugha”.
Drugi Kavanaughov prijatelj, Mark Judge, za kojeg Ford tvrdi da je bio prisutan za vrijeme napada, ranije je preko odvjetnika izjavio kako se ne sjeća zabave te da nikada nije vidio Kavanaugha kako se ponaša na način na koji je Ford opisala.
Zbog toga i brojnih drugih razloga – iako je poligraf potvrdio priču gospođe Ford – stvoren je dojam u javnosti da demokrati samo žele odugovlačiti s potvrdom Trumpovog kandidata za suca Vrhovnog suda u nadi da će osvojiti većinu u Senatu na izborima u studenom i potpuno odbaciti Trumpova kandidata. Naime, Kongres je već potvrdio Kavanaugha i sad to mora napraviti i Senat, u kom Republikanci imaju minimalnu većinu, 51:49.
Svi Republikanci su “seksualni zlostavljači”?
Uostalom – i u slučaju Trumpa pokazalo se da su žene koje su ga optuživale za pipanje u najmanju ruku nevjerodostojne svjedokinje. Jedna od tri žene koje optužuju Kavanaugha da ih je “seksualno zlostavljao”, Julie Swetnick, nedavno je od suda dobila zabranu približavanja bivšem partneru zbog prijetnji njemu, te njegovoj novoj partnerici i djeci.
No hajka na Bretta Kavanaugha nije slučajna, kao što nije bila slučajna ni ona na Trumpa iz istih razloga (“zlostavljač žena i seksist”), uz pokušaje ulice (“antife”) da ga svrgne s vlasti u tjednima nakon dobivanja izbora.
Kavanaughovo imenovanje osiguralo bi novi odnos snaga u Vrhovnom sudu. Devet sudaca se imenuje doživotno – kako bi bili zaštićeni od političkih ucjena smjenom – a liberali su kontrolom tog suda do sad u svoju korist rješavali pitanja poput legalizacije pobačaja ili istospolnog braka. Usto, Kavanaugh je vjernik, predani katolik, što je još jedan razlog zbog kojeg ga “liberalna” Amerika ne može smisliti.
Kavanaugh bi trebao zamijeniti razmjerno liberalnog suca Anthonyja Kennedyja, kojeg je imenovao konzervativni predsjednik Ronald Reagan 1987. “Liberali” žele pod svaku cijenu spriječiti njegov izbor jer se boje da bi moglo doći do revizije slučajeva poput “Roe vs. Wade” o legalizaciji pobačaja – i očito se služe svim sredstvima kako bi spriječili to imenovanje.
Zato ni to ne može proći bez “predstava” žena obučenih poput onih iz serije “Sluškinjina priča”, što smo gledali i u Zagrebu na Trgu sv. Marka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa