Britanski sud u četvrtak se izjašnjava o pitanju pobačaja u Sjevernoj Irskoj

Foto: Thinkstock

Britanski Vrhovni sud izjasnit će se u četvrtak o tome krši li Sjeverna Irska ljudska prava zabranjujući pobačaj gotovo u potpunosti, a ta bi odluka mogla postati novi kamen smutnje za vladu Therese May, već zapetljane s Brexitom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše pravosudno tijelo u Ujeidnjenom Kraljevstvu reći će protivi li se sjevernoirsko zakonodavstvo, jedno od najrestriktivnijih u Europi, Europskoj konvenciji o ljudskim pravima, inkorporiranoj u britansko pravo, kriminalizirajući pobačaj čak i u slučaju silovanja, incesta ili teške malformacije fetusa.

Željno iščekivana odluka bit će donesena dva tjedna nakon referenduma u susjednoj Republici Irskoj gdje su se birači izjasnili za ukidanje amandmana osam koji štiti pravo nerođene djece na život.

Ta je odluka oživjela zahtjeve o dozvoli pobačaja i u Sjevernoj Irskoj, jednoj od četiriju država Ujedinjenog Kraljevstva koja ima snažnu kršćansku tradiciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suprotno ostatku Ujedinjenog Kraljevstva gdje je dopušten od 1967., pobačaj je ondje ilegalan, osim u slučaju da trudnoća prijeti majčinu životu. Prekršiteljicama prijeti kazna doživotnog zatvora, u skladu sa zakonom iz 1861.

Ako suci Vrhovnog suda donesu odluku da je sjevernoirski zakon neusklađen s Konvencijom o ljudskih pravima, njihova odluka mogla bi ojačati pritisak na May, od koje izmjene zakona o pobačaju već traže i oporba i dio njezine stranke.

Njezina je pozicija prilično osjetljiva budući da joj parlamentarna većina ovisi o sjevernoirskoj Demokratskoj unionističkoj stranci, konzervativnoj stranci koja se protivi pobačaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.