Castrova smrt: tuga u Havani, slavlje u Miamiju

Foto: Fah

Dugogodišnji kubanski čelnik Fidel Castro umro je u petak u 90. godini, a njegova je smrt izazvala oprečne reakcije – tugu u Havani i slavlje u Miamiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Castro je bio teško narušena zdravlja zbog bolesti crijeva – koja nije specificirana a ni on ni vlada nikad nisu rekli o čemu se točno radi – od koje je skoro umro 2006. godine. Svome je mlađem bratu Raulu formalno prenio vlast dvije godine kasnije.

U zelenoj vojnoj odori, kubanski predsjednik Raul Castro pojavio se na državnoj televiziji kako bi objavio bratovu smrt.

“Večeras u 22.29 umro je vođa kubanske revolucije Fidel Castro Ruz”, kazao je ne navodeći uzrok smrti. “Idemo dalje, u pobjedu!”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građani Havane na ulicama su s tugom reagirali na vijesti o Castrovoj smrti, dok su se u Miamiju, gdje žive mnogi Kubanci koji su ondje našli egzil od komunističke vladavine, neki veselili trubeći iz automobila te lupajući loncima i poklopcima, prema izvješćima s društvenih mreža, prenosi Reuters.

“Vrlo sam potresen. Štogod rekli, on je javna osoba koju je poštovao i volio cijeli svijet”, rekao je havanski student Sariel Valdespino.

Castrovo će tijelo biti kremirano, prema njegovoj želji. Njegov je brat rekao da će pojedinosti o pogrebu biti objavljene kasnije u subotu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fidel Castro na vlast je došao revolucijom 1959. i Kubom je vladao 49 godina, mješavinom karizme i čelične volje. Stvorio je jednostranačku državu i postao središnjom figurom Hladnog rata. SAD je demonizirao Castra i njegove saveznike ali mnogo ljevičari diljem svijeta divili su mu se, posebice socijalistički revolucionari u latinskoj Americi i Africi.

“Tugujem zbog smrti Fidela Castra Ruza, vođe kubanske revolucije i nezaobilaznim simbolom 20. stoljeća”, napisao je meksički predsjednik Enrique Pena Nieto na Twitteru.

Premda je Raul Castro uvijek glorificirao svoga starijeg brata, on je promijenio Kubu nakon što je preuzeo vlast, uveo gospodarske reforme i dogovorio se sa SAD-om o ponovnoj uspostavi diplomatskih veza i okončanju desetljeća neprijateljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojim zadnjim godinama, Fidel Castro nije više držao mjesto vođe. Pisao je komentare u novinama o svjetskim događajima i povremeno se sastajao sa stranim čelnicima no živio je u poluizolaciji.

Njegova smrt – koja bi nekad mogla dovesti u pitanje kubansku budućnost – vjerojatno neće izazvati krizu jer 85-godišnji Raul Castro čvrsto drži vlast.

Premda, odlazak čovjeka koji je za mnoge Kubance ‘El Comandante’, ili jednostavno ‘Fidel’, ostavlja veliku prazninu u zemlji kojom je tako dugo vladao. To također naglašava generacijsku promjenu u kubanskome komunističkom vodstvu.

Raul Castro obećao je odstupiti kad mu završi mandat 2018 a Komunistička partija je primila mlađe vođe u svoj ‘politbiro’, uključujući 56-godišnjeg Miguela Diaza-Canela, prvog potpredsjednika i najvjerojatnijeg Raulova nasljednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.