Članica promatračke misije: Sumnjivo 2,5 milijuna glasova na turskom referendumu

Foto: Fah

Na nedjeljnom referendumu u Turskoj na kojem je tijesno izglasovano proširenje predsjedničkih ovlasti Tayyipu Erdoganu bilo je do 2,5 milijuna sumnjivih biračkih listića, istaknula je u utorak za ORF radio Alev Korun, austrijska članica promatračke misije Vijeća Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promatračka misija Vijeća Europe, vodeće institucije za ljudska prava na kontinentu, već je objavila kako taj referendum smatra nepravednim natjecanjem. Kampanja potpore promjenama turskog ustava dominirala je medijima, a uhićenje novinara i zatvaranje medija ušutkalo je drugačija mišljenja, tvrde promatrači.

Korun je naglasila kako postoji problem i oko samog glasovanja.

“Radi se o činjenici da zakon dopušta samo službene glasačke omotnice. No najviše izborno tijelo je usprkos tome odlučilo, protivno zakonu, da se prihvaćaju i omotnice bez službenog žiga”, rekla je Korun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postoje sumnje da se manipuliralo s oko 2,5 milijuna glasova”, tvrdi ta austrijska zastupnica Zelenih u parlamentu.

Dodala je kako je u većinski kurdskom gradu Diyarbakiru na jugoistoku Turske dvoje njezinih kolega zabranjen pristup biračkim mjestima, te je upozorila na snimke na društvenim mrežama na kojima se vide ljudi koji su glasovali više no jednom. Te se snimke još uvijek provjeravaju.

“Ove primjedbe treba shvatiti vrlo ozbiljno i one su u svakom slučaju toliko značajne da bi preokrenule rezultat glasovanja”, smatra Austrijanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prokurdska oporbena Narodna demokratska stranka (HDP) objavila je kako se omotnice bez žigova odnose na 3 milijuna birača, što je dvostruko više od razlike u glasovima s kojom je Erdogan odnio pobjedu na referendumu.

Turski predsjednik odbacuje bilo kakvu kritiku glede nedjeljnog glasovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.