Demokrati u senatu SAD-a obranili sporazum s Iranom

Nastojanja republikanaca u senatu SAD-a da se odbaci sporazum s Iranom u četvrtak su tijesnom većinom spriječili demokrati a predsjednik SAD-a Barack Obama je tako postigao svoju možda i najveću pobjedu u vanjskoj politici u šest godina mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U senatu koji ima 100 članova protiv odluke o odbijanju sporazuma o iranskom nuklearnom programu glasovalo je 40 demokrata i dvoje nezavisnih senatora, što je samo jedan glas više od najmanjeg broja glasova potrebnog da se spriječi usvajanje prijedloga.

“Ovo glasovanje je pobjeda za diplomaciju, za američku nacionalnu sigurnost i sigurnost svijeta”, ocijenio je Obama u izjavi nakon glasovanja koje je ocijenio “povijesnim korakom naprijed”.

Republikanci u senatu, međutim, ustrajavaju da borba nije gotova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mitch McConnell, čelnik republikanske većine u senatu, odmah je poduzeo korake kako bi to pitanje senat ponovno razmotrio u nadi da će neki senatori iz redova demokrata idućeg puta drugačije glasovati.

“Idućeg tjedna ćemo ponovno razmotriti to pitanje i vidjeti žele li možda neki ljudi promijeniti mišljenje”, rekao je u govoru ljutito se osvrćući na glasovanje.

Kongres SAD-a, po zakonu koji je Obama potpisao u svibnju, ima na raspolaganju rok od 60 dana, koji istječe 17. rujna, da usvoji odluku kojom odbacuje međunarodni sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se takva odluka usvoji i preživi najavljeni Obamin veto, ona bi predsjedniku SAD-a onemogućila da ukine mnoge američke sankcije Iranu, što je ključni element sporazuma o iranskom nuklearnom programu.

Nema, međutim, naznaka da će neki od senatora promijeniti mišljenje a Harry Reid, vođa demokrata u senatu, jasno je odgovorio da je s “tim pitanjem gotovo”.

Prijedlog republikanaca je odbačen unatoč intenzivnoj kampanji za odbacivanje sporazuma na koju je utrošeno 40 milijuna dolara koje su većinom osigurale konzervativne proizraelske skupine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.