Dijanović: Hoće li ‘srpski svet’ pronaći nove – stare saveznike na zapadnim paralelama i meridijanima?

svet
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, narod.hr

Koliko god se Aleksandar Vučić trudio uvjeravati srbijansku javnost da „nije ništa potpisao“, nedavni sporazum iz Ohrida faktično znači priznanje samostalnosti Kosova. Jer, ako Srbija ne će raditi probleme ulasku Kosova u UN i priznaje kosovske putovnice, onda je to faktičko priznanje. Pokrajine nemaju putovnice, nego je to odlika suverenih država. A u međunarodnim odnosima usmeno sklopljeni sporazumi imaju obvezujuću snagu kao i oni pisani. Kad je u pitanju Kosovo, Srbija će se morati zadovoljiti s formiranjem Zajednice srpskih općina, piše Davor Dijanović u kolumni za HKV koju u cijelosti prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadna potpora srbijanskim interesima

Hoće li Zapad Srbiji ponuditi nešto za uzvrat? Za početak treba podsjetiti da je Srbija još od 19. stoljeća uživala potporu nekih od ključnih zapadnih zemalja kao što su Velika Britanija i Francuska. Britanac R. G. D. Laffan, koji je bio u misiji vojnog savjetnika pri srpskoj vojsci, u svjetlu priprema za izgradnju željeznice Berlin-Bagdad, čija se izgradnja kosila s britanskim interesima, izjavio je:

„Samo jednim pogledom na zemljovid svijeta vidi se lanac zemalja koje se prostiru od Berlina do Bagdada. Njemačko Carstvo, Austro-Ugarsko Carstvo, Bugarska, Turska. Samo jedan mali komad zemlje presijeca taj put i sprječava spajanje dvaju krajeva toga lanca. Taj se mali komad zove Srbija. Srbija, mala, ali prkosna, stoji na putu između Njemačke i velikih luka Carigrada i Soluna i drži vrata za istok. Srbija je uistinu bila prva crta obrane naših istočnih posjeda. Ako bude poražena ili uvučena u sustav ‘Berlin-Bagdad’, naše će veliko, ali slabo zaštićeno carstvo uskoro osjetiti udar njemačkog prodora na Istok”.

Geopolitički interesi Velike Britanije rezultirali stvaranjem dvije Jugoslavije

Geopolitički interesi Velike Britanije dugo su vremena predstavljali uzrok potpore Londona srbijanskim velikosrpskim interesima. To je rezultirao stvaranjem dvije Jugoslavije. Podsjetimo da je i početkom devedesetih Britanija uvela embargo na naoružanje Hrvatskoj i time se svrstala na stranu Beograda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Feldman za Narod.hr: Kontrola nad Milatovićem poći će za rukom njegovim stvarnim sponzorima u Beogradu i Moskvi

I Sjedinjene Američke Države početkom agresije na Hrvatsku stajale su na poziciji očuvanja Jugoslavije ako treba i pod srbijanskom hegemonijom, a potporu Hrvatskoj daju pred kraj rata. Ipak, otvorena potpora Srbiji prestaje nakon Miloševićeva neuspjeha, a London je organizirao i neke otvorene protusrpske akcije kao što je rezolucija o Srebrenici. Neki su zapadni diplomati zahtijevali da se Srbija „trajno isključi iz europskog razvoja“.

Srbija ponovno dobiva na važnosti

Međutim, u okviru ponovnoga rivalstva s Rusijom, ali i Kinom Srbija ponovno dobiva na geopolitičkoj važnosti te ju se nastoji usisati u zapadnu sferu utjecaja. To se ne može učiniti samo primjenom batine, nego i mrkve. Srbiji će se u zamjenu za Kosovo vjerojatno obećati neke kompenzacije na drugim mjestima. Iako de facto egzistira kao samostalna država Republika Srpska (koja u proruskim stavovima prednjači i u odnosu na Srbiju) ne će dobiti potporu za osamostaljenje. Potpuno su iluzorni bilo kakvi Dodikovi zahtjevi za separacijom i oni služe jedino za unutarnjopolitičke potrebe.

Mjesto na kojemu bi Srbija mogla biti namirena je Crna Gora. Novi crnogorski predsjednik Jakov Milatović uživa potporu Sjedinjenih Američkih Država, ali i Bruxellesa gdje će mu biti prvi državnički posjet. Za njegova su glasovali i razočarani bivši pristaše DPS-a (kriminal i korupcija predstavljaju teški balast te stranke), ali, posebno u drugom krugu, i podupiratelji utapanja Crne Gore u „srpski svet“.>Feldman za Narod.hr: Velikosrpska politika pokazala je dominaciju nad vladom Crne Gore

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milatović je dobio jasnu potporu Vučića i Dodika, a pojedini crnogorski analitičari smatraju ga rezervnom opcijom „srpskog sveta“ nakon poraza Andrije Mandića u prvom krugu. U lipnju nas očekuju parlamentarni izbori na kojima bi pokret „Europa sad“ mogao dobiti i predsjednika vlade, vjerojatno u kombinaciji s Aleksom Bečićem. Njihov kandidat će biti Milojko Spajić koji je kao i Milatović bivši član Krivokapićeve prosrpske vlade kadrovirana u manastiru Ostrog.

Utapanje Crne Gore u „srpski svet“

Đukanovićeva predizborna kampanja uglavnom se svodila na parole, a biračima se nije nudila autentična crnogorska priča. Ipak, Zapad je svoga novoga neistrošenog kandidata potražio u Jakovu Milatoviću kojemu su birači honorirali podizanje plaće za nekoliko stotina eura kad je bio ministar gospodarstva. S druge strane, podupirali su ga i velikosrpski krugovi. Prije svega zato što im je bila dobra svaka alternativa u odnosu na Đukanovića kojega optužuju za stvaranje protusrpskoga raspoloženja u Crnoj Gori.

”Ako neće talasati prema Rusiji Zapad bi mu to mogao honorirati”

Vrlo brzo će se pokazati kojim će smjerom krenuti Milatović. I Dritana Abazovića smatralo se zapadnim čovjekom pa je ipak vrlo brzo pronašao zajednički jezik s provučićevskim krugovima. Milatović je vjernik Srpske pravoslavne crkve (koja ima – pokazalo se to tijekom litija – ogroman utjecaj u Crnoj Gori) i podupiratelj inicijative Otvoreni Balkan koja najviše koristi donosi Srbiji. No izgledno je da će voditi prozapadnu politiku. Ako neće „talasati“ prema Rusiji Zapad bi mu to mogao honorirati i dopustiti snaženje srpskoga utjecaja u Crnoj Gori, posebno ako Vučić nastavi put prema Zapadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On neće, doduše, ostvariti maksimalističke ciljeve „srpskoga sveta“ u Crnoj Gori kao što je povlačenje priznanja Kosova (nakon sporazuma u Ohridu deplasirano je da to Beograd traži od bilo koga) ili izlazak iz NATO-a. No otvorit će se put jačanju srpskoga utjecaja u Crnoj Gori na druge načine. Već danas iz političkih i medijskih krugova u Srbiji poručuju da se položaj Srba u Crnoj Gori popravio od kolovoza 2020.

Bez temeljitog političkog rebrendiranja i jačanja crnogorske suverenističke opcije Crna Gora je na putu da postupno, mic po mic, ponovno završi u zagrljaju „srpskoga sveta“. Ovaj se je želio nasloniti na Rusiju (što ratom u Ukrajini pada u vodu), no tko nam jamči da sutra ne će pronaći nove – stare saveznike na zapadnim paralelama i meridijanima?

O autoru:

* Davor Dijanović hrvatski je novinar, kolumnist, povijesni istraživač, geopolitički analitičar i publicist. Četrnaest godina iskustva u online i tiskanom novinarstvu te digitalnim platformama. U rodnom Bjelovaru završio je opću gimnaziju, a na Libertas međunarodnom sveučilištu u Zagrebu magistrirao međunarodne odnose i diplomaciju. Završio je Londonsku školu za odnose s javnošću, smjer Odnosi s javnošću i upravljanje reputacijom, a na Učilištu Petar Zrinski edukaciju za specijalista digitalnog marketinga. Od 2008. do danas objavio oko 1500 novinskih i publicističkih priloga o temama iz područja politike, geopolitike, povijesti i kulture te nekoliko preglednih odnosno stručnih radova. Posebna područja njegova interesa su: suvremena povijest, geopolitika, odnosi velikih sila i međunarodna sigurnost. Autor je knjige “Hrvatska u žrvnju Jugosfere” (2015.) i voditelj podcasta Geopolitički objektiv. U sezoni 2021. – 2022. vodio emisiju „Argumenti“ na Hrvatskom katoličkom radiju. Oženjen, otac četvero djece.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.