Dodik i Čović: za BiH štetan rasplet oko Južnog toka

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je u utorak žaljenje zbog raspleta oko plinovoda Južni tok, ali i očekivanje da će ruska strana ipak uskoro nastaviti njegovu izgradnju, dok je hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović ocijenio odustajanje od projekta plinovoda štetnim za BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji za novinare nakon susreta u Banjoj Luci, na novinarski upit predsjednik RS-a je rekao kako najava obustave projekta Južni tok “nije dobra vijest”, te je pritom kritizirao Europsku uniju zbog blokade izgradnje ovog energetskog projekta.

“Mislim da nije pošteno od Europske unije što ovo radi. Naravno da razumijem što su strateški interesi”, rekao je Dodik. Po njegovim riječima zaustavljanje Južnog toka je rezultat političke i strateške borbe Zapada i Rusije oko Ukrajine.

Dodik smatra kako je zaustavljanje ovoga projekta štetno za Republiku Srpsku jer je planirana opskrba prirodnim plinom gospodarstva i stanovništva, te izgradnja dvije termoelektrane u što je bilo planirano ulaganje od dvije milijarde eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč najavi obustave projekta, Dodik je rekao da će se vlasti RS-a nastaviti pripremati za izgradnju kraka plinovoda koji bi trebao prolaziti kroz Republiku Srpsku.

Čović je ocijenio da je BiH kolateralna žrtva međunarodnih odnosa.

“Šteta je za BiH da bilo koji projekt, i energetski i prometni, ne ide kroz njezin prostor, jer bi se time podigla kvaliteta života u državi”, ocijenio je Čović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti RS-a potpisali su s predstavnicima Gazproma memorandum o izgradnji kraka plinovoda kroz ovaj entitet, te su planirali napraviti zajedničko poduzeće.

O ovome je projektu Dodik tijekom godine razgovarao i s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom koji je jučer iznenada poručio da odustaje od izgradnje plinovoda Južni tok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.