Kosovo će od Srbije tražiti ratnu odštetu i dio nasljedstva bivše SFRJ

Nova vlada Kosova neće uvjetovati dijalog s Beogradom priznavanjem suvereniteta i neovisnosti, ali će na listu zahtjeva, među ostalim, staviti ratnu odštetu i dio imovine bivše zajedničke države, objavili su u srijedu beogradski elektronički mediji, pozivajući se na pisanje prištinskog tiska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nacrt programa kosovske vlade, prema tvrdnjama lista “Koha ditore”, bavi se i pitanjem sukcesije, a traži se dio “blaga” bivše Jugoslavije, određen broj diplomatsko-konzularnih predstavništava bivše Jugoslavije, vojnih objekata bivše države, te dio arhiva nekadašnje SFRJ.

Vlada u Prištini će, prenosi taj list na albanskom jeziku, umjesto zalaganja za priznavanje neovisnosti, ostati snažno angažirana na potpunom normaliziranju odnosa sa Srbijom i nastavku dijaloga.

List tvrdi da u program kosovske vlade, inače, nigdje nije spomenut reciprocitet kad je riječ o priznavanju neovisnosti, već se navodi da je cilj “da Srbija prihvati činjenicu suvereniteta Kosova”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na vrhu prioriteta buduće vlade Kosova, tvrdi Koha ditore, bit će pitanje uspostavljanja međunarodne granice između dviju država, te prekid miješanja Srbije na Kosovu u područja koja nisu bila predmet dosadašnjih pregovora o normaliziranju odnosa pod pokroviteljstvom EU u Bruxellesu.

Vlada u Prištini još nije formirana, unatoč činjenici da su izvanredni izbori održani još u lipnju. Na prijevremenim izborima Demokratska partija Kosova (PDK) Hashima Thacija osvojila je približno trećinu glasova što je bilo dovoljno za pobjedu, ali nedostatno za samostalno formiranje vlade. Prema posljednjim izjavama političkih dužnosnika srpske zajednice na Kosovu, Srbi očekuju da u budućoj vladi sudjeluju sa sedam posto svojih kadrova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.