Dodik tvrdi da su Hrvati etnički očistili ‘Srpsku Krajinu’, kao što Ukrajinci pokušavaju Donjeck i Lugansk

milorad dodik
Foto: Snimka zaslona

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik boravi u Rusiji gdje je da intervju ta ruski dnevni list Izvestija. On je govorio o stanju u Bosni i Hercegovini, ratu u Ukrajini, ali i odnosima između Zapada i Ruske Federacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodik je otkrio da će se sastati i s Vladimirom Putinom.

“Planirani sastanak bit će nastavak naših kontinuiranih međusobnih odnosa. Sretan sam zbog toga što će se to odvijati u ovako teškim uvjetima na međunarodnoj sceni. Zanima me stav predsjednika Putina oko aktualnih događanja. Naravno, nastavit ćemo razgovarati o svim pitanjima naše bilateralne suradnje. Razgovarat ćemo i o izgradnji plinovoda, a i o Daytonu”, rekao je Dodik na početku intervjua.

Vjerojatno je netko na Zapadu želio sukob Moskve i Kijeva

“Svijet je odavno prestao biti ono što je bio. Zapad ignorira strahove i zabrinutosti o kojima je Rusija više puta govorila, a tiče se opravdanog straha od približavanja vojne infrastrukture njenim granicama. Tako je svijet došao do sukoba koji se odvija u Ukrajini. Vjerojatno je netko na Zapadu želio sukob Moskve i Kijeva”, rekao je Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nikom se ne žuri s dogovorima. Kao da očekuju da se to riješi vojno. Vjerojatno Zapad pokušava pronaći načine na koji bi ostvario pobjedu nad Rusijom. Zapad je jednom bombardirao Srbe, a sada se oružje isporučuje u Ukrajinu u navodno humanitarne svrhe”, ocijenio je Dodik.

On se osvrnuo i na priznanje nezavisnosti Donjecka i Luganska.

“Razumijemo razloge koji su naveli Rusiju da prizna njihov status. Nekada je na teritoriju Hrvatske postojala Republika Srpska Krajina, na potpuno isti način, pod pritiskom Zapada i Hrvata ovaj entitet je prestao postojati. Što je najgore, etnički je očišćen. Pretpostavljamo da je isto planirano za Donjeck i Lugansk. S ove točke gledišta, mi razumijemo trenutnu situaciju”, ustvrdio je Dodik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se tiče naših procjena, jasno vidimo da od 2014. godine u tim republikama stradavaju domaći ljudi. Stoga ćemo podržati svako rješenje koje će dovesti do mira na ovim prostorima.”

U našoj regiji je entuzijazam za ulazak u EU poprilično slab

U intervjuu, jedna od tema na koju se Dodik osvrnuo bila je i ulazak BiH u NATO. Također, govorio je i o odbijanju uvođenja sankcija Ruskoj Federaciji.

“Uopće ne žalim zbog ove odluke. Smatram apsurdnim da BiH uvodi sankcije Rusiji. Daytonski sporazum je temelj i garancija postojanja cijele BiH. Međutim, svijet je pun apsurda. Hrvatsko – muslimanski dio BiH pokušava biti solidaran sa Zapadom, ali EU nije uvijek u pravu i ne treba

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osvrnuo se na pristupanje BiH u EU i NATO.

“Naša politika je apsolutno protiv ulaska u NATO. Stav RS-a je tu čvrst. Što se tiče EU, u našoj regiji je entuzijazam za ulazak u EU poprilično slab. Apsolutno nije na nivou na kojem je bio prije 10 godina. Sve će to u velikoj mjeri ovisiti od toga kako se Europa bude razvijala i hoće li biti predmet američke politike”, zaključio je Dodik u intervjuu za ruski list.

Daytonski sporazum nažalost nije slovo, nego duh

“Mnogi analitičari Bosnu i Hercegovinu ocjenjuju kao neuspješnu i izgubljenu zemlju, jer unutar nje nema okvira koji bi je održavao. Zapad već 25 godina modelira viziju ove zemlje. Međutim, njihova politika nema rezultata. A mi smo kao država pod stalnim pritiskom. Jer projekti koji se na nas projiciraju jednostavno su neprikladni za naše funkcioniranje. Što se Republike Srpske tiče, mi ćemo uvijek biti za slovo Daytona i za implementaciju ovog sporazuma. Ali, nažalost, to više nije slovo, nego duh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.