Dok se Hrvatskoj ne dopušta istraživanje istine o Jasenovcu, Republika Srpska osniva međunarodnu komisiju za Srebrenicu

Foto: fah, RTS/snimka zaslona Fotomontaža: narod.hr

“Naš cilj je istina i samo je jedna istina, ne postoje dvije istine o Srebrenici. Uložit ćemo sve napore da pronađemo tu jednu istinu”, kazao je Gideon Greif u veljači, koji je glavni istraživač izraelskog Instituta za Holokaust “Shem Olam”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je ujedno i predsjedavajući međunarodne Komisije za Srebrenicu koju je pokrenula takozvana Republika Srpska Milorada Dodika. Povodom početka rada komisije dodao je za RTRS kako očekuje da će istraživanje o Srebrenici biti toliko profesionalno, ozbiljno i iskreno da će ga normalni ljudi prihvatiti, prenosi agencija Republike Srpske Srna.

Na pitanje kako komentira činjenicu da sada postoji slika o Srebrenici kao “jednostranom genocidu”, Greif je odgovorio da ne misli tako i da to doživljava kao zanimljiv izazov, jer u suprotnom ne bi pristao biti u Komisiji.

Nadalje, Greif je govoreći o svom budućem radu u Komisiji za Srebrenicu kazao da su zločini u Auschwitzu i Jasenovcu genocid, a kada je riječ o Srebrenici, treba sačekati da Komisija istraži ovaj slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pred UN-om optužio Hrvatsku za ustaštvo napadajući Hasanbegovića, Stiera i grb s prvim bijelim poljem

Povjesničar Gideon Greif upravo je hrvatskoj javnosti upravo po tome da opetovano i žestoko napada Republiku Hrvatsku pa je tako nedavno optužio Hrvatsku za “ustaštvo”, poimence spominjući nekadašnjeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i nekadašnjeg ministra vanjskih i europskih poslova Davora Iva Stiera i to pred tijelima UN-a.

>Tko je Gideon Greif – istraživač koji o kanonizaciji Stepinca kaže da je zločin?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Marinko Jurasić: Šahovnica s prvim bijelim poljem nije ‘ustaški simbol’

Konkretno, on je pozvao UN da se pozabavi “problemom rastućeg neoustaštva u Hrvatskoj.

“Izražavajući svoju najdublju zabrinutost zbog rastućeg trenda neoustaštva, posebno među mladima, ljubazno bih Vas zamolio da kao glavni tajnik za ljudska prava nešto poduzmete i da se pozabavite pitanjem javne uporabe pozdrava ‘za dom spremni’ i uporabe ustaških oznaka, kao što je hrvatski grb s prvim bijelim poljem, koji je dokazan ustaški simbol iz Drugog svjetskog rata”, poručio je netočno Greif glavnoj povjerenici za ljudska prava u UN-u Michelle Bachelet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Greifa su ustaše bile krvoločnije i od nacista

Koliku težinu imaju takve optužbe od ovog dobro umreženog povjesničara pokazuje i činjenica da – govoreći o Srebrenici nije propustio ustvrditi kako su ustaše bile krvoločnije od nacista.

Naime, na pitanje koja je razlika između Auschwitza i Jasenovca, Greif je kazao da su i Nijemci i ustaše bili okrutni, ali su Nijemci preferirali sterilna smaknuća “da ne prljaju ruke”, za razliku od ustaša koji su voljeli vidjeti krv na rukama, na tijelima, rasuti mozak ubijenih.

No, koliko god Greif bio uvjeren u svoje tvrdnje, postoje i povjesničari koji ne sumnjaju u genocid u Srebrenici, ali isto tako i znanstvenici koji se, koliko im to okolnosti dozvoljavaju bave pitanjem broja žrtava u Jasenovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stoga je pitanje, kako to da takozvana Republika Srpska Milorada Dodika može osnovati međunarodnu Komisiju o Srebrenici, a Hrvatska ne može osnovati međunarodnu Komisiju u Jasenovcu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.