Filozof koji je uspostavio temelje rodne ideologije optužen za seksualno zlostavljanje djece

Michel Foucault
Foto: snimka zaslona

Poznati i kontroverzni francuski postmoderni filozof i politički aktivist Michel Foucault (1926. – 1984.) optužen je za seksualno zlostavljanje arapske djece stare tek osam godina dok je živio u Tunisu tijekom 60-ih godina prošlog stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za to ga je optužio njegov prijatelj, sveučilišni profesor Guy Sorman (77) koji je za britanski The Sunday Times izjavio da je tome bio i svjedok. On navodi da se Foucault udvarao mladim dječacima za vrijeme njegovog boravka u Tunisu 1969. godine kada je francuski filozof bio profesor na sveučilištu u toj zemlji. Sorman je tada imao 25 godina, a Foucault 43 godine.

“Djeca su trčala za Foucaultom govoreći “uzmi mene, uzmi mene”. Bilo im je osam, devet, deset godina. Bacao im je novac i govorio “nađimo se na starom mjestu”. Tamo je imao spolne odnose na nadgrobnim spomenicima s mladim dječacima. Pitanje pristanka nije bilo postavljeno”, navodi Sorman.

Sorman je također rekao da su, iako se kaje što se ranije nije oglasio, francuski mediji prikrivali filozofa: “Na tom je putovanju bilo novinara, bilo je mnogo svjedoka, ali tih dana nitko nije radio takve priče. Foucault je bio kralj-filozof. On je poput boga u Francuskoj”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kada politička korektnost prijeđe u tiraniju: Kako će izgledati hrvatska svakodnevica ako dođe do velikog zaokreta?

Sorman opisuje kako je intelektualna elita u Francuskoj uvijek ignorirala zakon protiv seksualnih odnosa s osobama mlađim od 15 godina. Razlog tome je, ističe, da je ta elita vjerovala kako bi trebala postojati dva moralno-pravna sustava – jedan za njih, a drugi za “obične ljude”. Sam Foucault zastupao je stajalište da bi seksualni odnosi s djecom starom 13 ili više trebao biti dopušten.

Tako je u Francuskoj 1977. godine pokrenuta peticija za ukidanje zabrane i dekriminalizaciju seksualnog odnosa odraslih ljudi s osobama mlađim od 15 godina. Tu peticiju potpisali su mnogi filozofi, koji se danas izučavaju na gotovo svim društvenim fakultetima na Zapadu, poput: Michela Foucaulta, Jean-Paul Sartrea, Jacquesa Derride, Rolanda Barthesa, Simone de Beauvoir, Gillesa Deleuzea, Felixa Guattarija, Jean-Francois Lyotarda, Jacques Rancierea i drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Foucault je bio jedna od prvih otvoreno homoseksualnih javnih osoba u 20. stoljeću, a umro je od AIDS-a u 57. godini života. On je kao filozof utjecao na intelektualce i znanstvenike u područjima poput antropologije, psihologije, sociologije, ali i na feminizam i marksizam. Foucault je naime tvrdio da je spol pseudoznanstvena ideja, a da je ideja prirodne, biološki date i utemeljene spolnosti normativni i povijesni konstrukt. Za njega su i prirodna i normalna seksualnost bili tek puki konstrukti kako bi se kontroliralo seksualno i rodno ponašanje ljudi.

Isto tako, Foucault, koji je sada optužen za silovanje i pedofiliju je 1977. godine sugerirao da silovanje ne bi trebalo tretirati kao seksualni zločin, već isključivo kao nasilje.

Njega se smatra jednim od najznačajnijih osoba u uspostavljanju temelja za stvaranje rodne, queer i ostale srodne ideologije kojima su skloni političari koji pripadaju takozvanoj progresivističkoj ljevici odnosno lijevo-liberalnom establishmentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.