Govor mržnje: Facebook i Instagram dopustit će pozivanje na smrt ‘ruskih osvajača’ i Putina

Facebook
epa06660130 CEO of Facebook Mark Zuckerberg arrives to testify before the Senate Commerce, Science and Transportation Committee and the Senate Judiciary Committee joint hearing on 'Facebook, Social Media Privacy, and the Use and Abuse of Data' on Capitol Hill in Washington, DC, USA, 10 April 2018. Zuckerberg is testifying before two Congressional hearings this week regarding Facebook allowing third-party applications to collect the data of its users without their permission and for the company's response to Russian interference in the 2016 US presidential election. EPA/ALEX BRANDON / POOL

Meta platforme omogućit će korisnicima Facebooka i Instagrama u nekim zemljama da pozivaju na nasilje protiv Rusa i ruskih vojnika u kontekstu invazije na Ukrajinu, stoji u internim e-porukama koje je na uvid dobio Reuters, o privremenoj promjeni svoje politike glede govora mržnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također će privremeno dopustiti neke objave koje pozivaju na smrt ruskog predsjednika Vladimira Putina ili bjeloruskog predsjednika Aleksandra Lukašenka.

“Kao rezultat ruske invazije na Ukrajinu, privremeno smo dopustili oblike političkog izražavanja koji bi inače kršili naša pravila poput nasilnog govora kao što je ‘smrt ruskim osvajačima’. I dalje nećemo dopustiti vjerodostojne pozive na nasilje nad ruskim civilima”, rekao je glasnogovornik Mete u priopćenju.

>Putin naredio ograničenje izvoza i uvoza proizvoda i sirovina do kraja godine, citirao Katarinu Veliku

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozivi za smrt čelnika bit će dopušteni osim ako ne sadrže druge mete ili imaju dva pokazatelja vjerodostojnosti, kao što su lokacija ili metoda, stoji u jednoj e-poruci, u nedavnoj promjeni pravila tvrtke o poticanju na nasilje.

Pozivajući se na priču Reutersa, rusko veleposlanstvo u Sjedinjenim Državama zahtijeva od Washingtona da zaustavi “ekstremističke aktivnosti” Mete.

“Korisnici Facebooka i Instagrama nisu vlasnicima ovih platformi dali pravo da određuju kriterije istine i međusobno suprotstavljaju nacije”, objavilo je veleposlanstvo na Twitteru u poruci koju je podijelio i njihov ured u Indiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo zabranili, pa privremeno dopustili Azov na Facebooku

Privremene promjene politike o pozivima na nasilje prema ruskim vojnicima odnose se na Armeniju, Azerbajdžan, Estoniju, Gruziju, Mađarsku, Latviju, Litvu, Poljsku, Rumunjsku, Rusiju, Slovačku i Ukrajinu, navodi se u jednom e-mailu.

U e-poruci koja je nedavno poslana moderatorima, Meta je istaknula promjenu svoje politike govora mržnje koja se odnosi i na ruske vojnike i na Ruse u kontekstu invazije.

Upitana o potencijalnoj promjeni politike Facebooka koja bi nekim korisnicima omogućila pozivanje na nasilje nad Rusima i ruskim vojnicima, glasogovornica UN-ovog Ureda za ljudska prava Liz Throssell je to nazvala “zabrinjavajućim” i rekla da će o tom pitanju razgovarati s tvrtkom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošlog tjedna Rusija je rekla da zabranjuje Facebook u zemlji kao odgovor na, kako je rekla, ograničenja pristupa ruskim medijima na platformi.

Mnoge velike platforme društvenih medija najavile su nova ograničenja sadržaja oko sukoba, uključujući blokiranje ruskih državnih medija RT-a i Sputnika u Europskoj uniji, te su tijekom rata demonstrirali izrezivanje u nekim od svojih politika.

Glasnogovornik Mete ranije je rekao da tvrtka “za sada čini usku iznimku za hvaljenje pukovnije Azov isključivo u kontekstu obrane Ukrajine, ili u njihovoj ulozi kao dijela ukrajinske nacionalne garde”. Facebook stranica Azova je bila zabranjena zbog navodnog desnog ekstremizma, ali je zbog rata ponovno dopuštena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.