Pogibija iranskog predsjednika Ebrahima Raisija pri padu helikoptera u nedjelju odmah je izazvala primisli o uroti, međutim, zasad nema ozbiljnijih naznaka da je to uzrok nesreće.
Raisi i ministar obrane Hossein Amir-Abdollahian izgubili su živote u padu njihova helikoptera, a okolnosti pada letjelice još nisu utvrđene.
Nakon objave vijesti o nesreći, prve vijesti iz Irana govore o raspoloženju kakvo se inače javlja u diktaturama u sličnim trenutcima. Narod javno tuguje, a vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei pozvao je na pribranost i obećao da je zemlja u sigurnim rukama i proglasio petodnevnu žalost.
Smrt Raisija, osim službene potištenosti, nije izazvala veći šok u Iranu
Nije bilo ni naznaka da netko nije pribran, a Raisi ionako nije bio najvažnija osoba u Iranu. Najvažniji je Hamenei, sukladno ustavu vrhovni vjerski vođa poglavar je države, a predsjednik je neka vrsta vrhovnog pravnika i čelnika izvršne vlasti.
>Nema preživjelih u nesreći: Iranski predsjednik i ministar vanjskih poslova su mrtvi
Pojedini mediji čak izvješćuju da je u nekim iranskim gradovima došlo do slučajeva spontanog slavlja. Raisi je bio vrlo utjecajan, smatra ga se odgovornim za masakr nad političkim protivnicima 1988., a nakon vala prosvjeda ubijeno je više od 200 prosvjednika, iako je Raisi službeno pozivao na dijalog.
Raisi i šef diplomacije Amir-Abdollahian vraćali su se iz susjednog Azerbejdžana. Ondje su s tamošnjim predsjednikom Ilhanom Alijevim pustili u promet novoizgrađenu branu.
Pojedinačna nagađanja o nasilnoj smrti zasad se nisu potvrdila, niti postoje naznake da bi o tome moglo biti riječi.
Nema naznaka da bi Raisijevi neprijatelji bili jako zainteresirani za njegovu glavu
U režimima poput iranskog nije neobično da neki dužnosnik zajedno s položajem izgubi i glavu, ali nema informacija da je netko bio posebno zainteresiran za njegov odlazak.
Doduše, unutar iranskog aparata moći tradicionalno se odvijaju frakcijske borbe, no one nisu takvog intenziteta da bi kulminirale ubojstvom visokog dužnosnika.
Nema naznaka ni da bi Izrael ili Sjedinjene Države bile izravno zainteresirane za njegovu smrt, iako je bio zagovornik oštrog postupanja prema Izraelu, a protiv njega je SAD svojedobno uveo sankcije.
Mogući uzrok Raisijeve pogibije mogao bi biti kvar letjelice kojom je putovao. Riječ je o helikopteru američke proizvodnje Bell-212, za koji se pretpostavlja da je star 45 godina.
Za razliku od raketnih sustava i protuzračne obrane, iransko je zrakoplovstvo prilično zapušteno. Iran posjeduje samo dvjestotinjak borbenih zrakoplova, od kojih su neki iz vremena suradnje sa SAD-om. Dijelom su također ruski a dijelom kineski, a neki su domaće proizvodnje. Navodno ih je borbeno spremno samo 65.
Novi izbori u roku od 60 dana
Dužnost predsjednika nakon njegove smrti preuzeo je podpredsjednik Mohamad Mohber, a Hamenei je najavio održavanje predsjedničkih izbora najdalje za 60 dana.
>Tko je bio Ebrahim Raisi: Ultrakonzervativni klerik osumnjičen se za masovna ubojstva
Prema iranskoj službenoj retorici, Raisi je umro “mučeničkom smrću”, ali unatoč tome, Hamenei je poručio kako se Iranci ne trebaju brinuti te da neće doći do prekida u državnim poslovima.
S obzirom na ulogu predsjednika u iranskom političkom sustavu, može se pretpostaviti da Raisijeva smrt, barem kratkoročno, neće izazvati veće potrese u iranskoj politici.
Raisi je vrijedio kao ratoboran, beskompromisan prema unutarnjim i vanjskim protivnicima, no takvih u Iranu ne manjka.
Može se pretpostaviti da će, s obzirom na veliku moć koju je imao, doći do unutarnjih preslagivanja. Raisi se čak spominjao i kao mogući nasljednik vrhovnog vođe Hameneija.
Stoga bi utrka za novog predsjednika mogla biti pokazatelj odnosa snaga među različitim političkim frakcijama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa