Hoće li se u Europu vratiti obvezan vojni rok? Neke države su ga već vratile, a neke još razmišljaju

nema
Foto: iStock by Getty Images

Osjećaj nesigurnosti zbog ratova u Ukrajini i na Bliskom istoku potaknuli su neke države da počnu razmišljati o vraćanju obveznog služenja vojnog roka. Među njima su i Srbija, ali i Njemačka koje smatraju da nemaju dovoljno vojnog kadra. S druge strane, Latvija je s početkom ove godine vratila obvezan vojni rok za sve muškarce. U Hrvatskoj, pak, nema baš govora o vraćanju vojnog roka ukinutog 2008.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ratovi u svijetu uzburkali vrhove mnogih država. Njemačka vojska, iako dobro osigurana vojnom opremom, nema dovoljno kadra. Tako je nedavno njemački ministar obrane Boris Pistorius (SPD) u jednom je intervjuu naveo Švedsku kao uzor. Tamo je, kao i u Njemačkoj, obvezno služenje vojnog roka bilo ukinuto, a zatim ponovo uvedeno.

>Sigurnosne mjere: Vojska Srbije želi vratiti obvezan vojni rok

Prema navodima Bundeswehra, Njemačka je krajem listopada 2023. godine na raspolaganju imala 181.383. vojnika. Za usporedbu, u doba Hladnog rata 1970-ih i 1980-ih bilo je skoro pola milijuna vojnika. Iako je to doba prošlost, zbog sadašnjih događaja, posebno rata u Ukrajini, ministar Pistorius je vrlo zabrinut. Bundeswehr je daleko od cilja da do 2025. godine u uniformama ima 203.000 muškaraca i žena. Stoga se i sam ministar zapitao je li ukidanje vojnog roka 2011. bila greška, prenio je Deutche Welle.

Foto: snimka zaslona

Srbija, Nizozemska, Rumunjska…

A isto se pita i vrh Vojske Srbije. Glavni stožer pokrenuo je inicijativu i predložio srbijanskom predsjedniku i vrhovnom zapovjedniku oružanih snaga Aleksandru Vučiću ponovno uvođenje obveznog služenja vojnog roka. Prijedlog je upućen s ciljem “podizanja obrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz pomlađivanje i unapređenje popune i obučenosti aktivnog i pričuvnog sastava”, a pokrenut je na osnovu procjene sigurnosti u državi, priopćili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Zašto Hrvatska nema obvezni vojni rok i tko ga je 'zamrznuo'?

Kolinda Grabar-Kitarović jedno se vrijeme zalagala za uvođenje vojnog roka

U sličnom problemu je i Nizozemska koja je obvezni vojni rok ukinula 1996. No sada opet razmišlja o njegovom vraćanju. Krajem godine, sada bivši zapovjednik nizozemske vojske Martin Wijnen upozorio je da se zemlja “hitno mora bolje pripremiti za mogućnost rata s Rusijom”. Također je istaknuo da bi Nizozemska trebala slijediti primjer Švedske, Finske i baltičkih država koje graniče s Rusijom i gdje je stanovništvo puno bolje pripremljeno za rat, prenio je Večernji list.

>Zašto Hrvatska nema obvezni vojni rok i tko

I Rumunjska nije daleko od vraćanja služenju vojnog roka koji je ukinut. Rumunjski premijer Nicolae Ciuca u svibnju prošle godine kazao je da bi se Europa možda trebala vratiti masovnoj regrutaciji.

Hrvatska 2008. ukinula obvezan vojni rok

Obvezu služenja vojnog roka u Europi imaju Švedska, Finska, Danska, Norveška, Estonija, Litva, Švicarska… Od 1. siječnja godine u tu skupinu vratila se i Latvija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda će vas zanimati

Dok Rusija zvecka nuklearnim oružjem, pitanje je što je s atomskim skloništima? Kalinić: Nemamo ništa, možete otići kući i istuširati se

“Dogodili li se nešto, vi nemate gdje otići. Imate li rezerve vode, hrane, da li imate zaštitnu masku – nemate”, kaže Kalinić.

Da je Hrvatskoj potreban obvezni vojni rok “i za muškarce i za žene”, upozorio je nedavno stručnjak za sigurnost Pavle Kalinić. Ta mjera u Hrvatskoj ukinuta je 2008. Za vrijeme vladavine HDZ-ovog premijera Ive Sanadera i ministra obrane Berislava Rončevića Hrvatski sabor na sjednici 5. listopada 2007., donio je Odluku o nepozivanju novaka u obvezu služenja vojnog roka, te je od 1. siječnja 2008. ukinut obvezan vojni rok u Hrvatskoj. Od tada je na snazi Program dragovoljnog vojnog osposobljavanja u Oružanim snagama Republike Hrvatske.

“Više ne postoji namjera uvođenja vojnog roka”, kazao je tadašnji HDZ-ov potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević prilikom prisege na vjernost domovini 19. naraštaja ročnika – na dragovoljnom vojnom osposobljavanju na svečanosti u vojarni 123. brigade Hrvatske vojske 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.