Ivanić: Probemi u odnosima Hrvatske i Srbije zabrinjavajući, utječu i na stanje u BiH

Problemi u odnosima između Hrvatske i Srbije mogli bi potrajati a to bi neminovno imalo utjecaja i na stanje u Bosni i Hrecegovini koja je već sada suočena sa zabrinjavajućim zastojima u provedbi reformi, ocijenio je član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić u intervjuu kojega su u utorak objavile banjolučke “Nezavisne novine”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivanić je kazao kako je zbog nagomilanih problema u regiji i summit procesa Brdo-Brijuni, koji je proteklog vikenda održan u Sarajevu, protekao u napetijoj atmosferi nego ranije no ustvrdio je kako su upravo zbog toga i razgovori koji su na marginama tog skupa vođeni iza strogo zatvorenih vrata bili iskreniji nego što je to ranije bio slučaj.

“To je, po mom mišljenju, ogroman pozitivni efekt. Realno, mislim da će biti još mnogo problema na relaciji Beograd – Zagreb i mislim da će taj ambijent stvarati probleme i u BiH, ali se nadam da bi najava da bi Beograd i Zagreb mogli sjesti (i razgovarati) mogla preokrenuti stvari”, kazao je Ivanić.

Potvrdio je kako je suglasan s ocjenama da se stanje u BiH pogoršava te da nema očekivanog napretka u provedbi njemačko-britanske inicijative iz 2014. godine o približavanju BiH članstvu u Europskoj uniji kroz provedbu gospodarskih i socijalnih reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je kako je ukupni ambijent u BiH tijekom protekla dva mjeseca postao izrazito negativan što dovodi do blokada i zastoja na svim stranama.

Iako je u veljači predala zahtjev za odobravanje statusa kandidata za članstvo u EU BiH do sada nije ispunila niti jedan od preostalih uvjeta da bi ta prijava mogla uopće bila razmatrana.

Tako još nisu dovršeni pregovori o prilagodbi privremenog trgovinskog sporazuma sa Unijom, nema usvojenog mehanizma koordinacije odnosa s EU a i objava rezultata popisa stanovništva pretvorila se u veliki politički problem zbog spornog statusa oko 200 tisuća popisanih za koje se u Republici Srpskoj i Federaciji BiH ne mogu usuglasiti mogli li se ubrojiti u stalne stanovnike države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivanić drži kako bi bilo pogubno ukoliko zbog iskrslih problema i međunarodna zajednica ponovo digne ruke od BiH.

“Ako oni odustanu od inicijative, onda mislim da nema izgleda u narednih, barem sedam ili osam godina, da se u BiH bilo što značajno i pozitivno dogodi”, kazao je Ivanić.

Priliku da se stvari vrate na pravi put Ivanić vidi u predstojećem sastanku članova Predsjedništva BiH s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel koja ih je pozvala u Berlin 30. lipnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je poziv uslijedio nakon niza signala dužnosnika država-članica EU ali i SAD da su reforme u BiH u opasnosti zbog stalnih političkih blokada.

“Veoma je dobro da je Njemačka ozbiljnije ušla na prostor zapadnog Balkana i mislim da će s njihove strane prvo biti jasne poruke što očekuju. Nadam se da neće ući u naš ‘brlog’ u smislu da se traže ‘krivi’ i ‘pravi’… Nadam se da će poruka biti da se vratimo na ambijent i teme koje smo imali prošle godine i da ostavimo po strani termine iz rata, i vlahe i balije i sve ostalo”, kazao je Ivanić aludirajući na sve izraženiju svađalačku retoriku u BiH u kojoj se više ne biraju riječi i ne zazire od otvorenog vrijeđanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.