Iz Rusije stiže upozorenje: ‘Tko nametne ograničenje cijene naše nafte – s nama ne posluje’

cijena nafte
Foto: fah

Ministri financija sedam razvijenih industrijskih zemalja (Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, UK i SAD) raspravljat će u petak o planovima za ograničavanje ruskih cijena nafte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpredsjednik Vlade Ruske Federacije – Alexander Novak – upozorava: “Ako to nametnu, jednostavno nećemo isporučivati ​​našu naftu i rafinirane proizvode.”

> Od danas će se možda mnogi Nijemci morati naviknuti na hladno tuširanje

SAD se zalaže za postavljanje ograničenja na cijenu ruske nafte u nastojanju smanjenja prihoda Moskve i smirivanju inflacije. Ministri financija G7 vodećih gospodarstava sastaju se virtualno u petak kako bi dogovorili detalje.

Ipak, zamjenik ruskog premijera napominje da će Rusija odbiti nastaviti opskrbljivati ​​naftom bilo koga tko poštuje ograničenje. Trenutna je situacija povećala izglede za nagli pad ponude sirove nafte i skok cijena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Što se tiče ograničenja cijena: ako ga nametnu, mi jednostavno nećemo isporučivati ​​našu naftu i naftne derivate takvim tvrtkama ili zemljama koje će uvesti ograničenja, jer nećemo poslovati u netržišnim uvjetima”, rekao je Novak.

> Iz plinske branše ogorčeni: ‘Gotovi smo, ovo je pitanje života i smrti, sustav je u kritičnoj fazi i neće moći izdržati’

Rusija je ove godine uspjela povećati svoju proizvodnju nafte, unatoč tome što su mnogi kupci izbjegavali nabavku iz Rusije – nakon invazije na Ukrajinu krajem veljače.

Ideja je da zemlje G7 ne bi dopuštale rafinerijama, trgovcima i financijerima da rukuju ruskom sirovom naftom osim ako se njome ne trguje ispod određene cijene. O točnoj razini cijene vjerojatno će se raspravljati na današnjem sastanku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Milanović: ‘Ova glupa politika Europske unije nije u interesu Hrvatske od prvog dana’

Ograničenje bi bilo uvedeno zajedno s planiranim embargom Europske unije na uvoz ruske sirove nafte – stupio bi na snagu 5. prosinca za sirovu naftu i 5. veljače 2023. za rafinirane proizvode.

Početkom srpnja, iz JPMorgana, inače globalnog lidera u financijskim uslugama koji nudi rješenja najvažnijim svjetskim korporacijama, vladama i institucijama, izvijestili su da bi nafta čak mogla dosegnuti 380 dolara po barelu u najgorem slučaju, iako je skok na 180 dolara vjerojatniji, prenosi Business Insider Africa.

Drugi analitičari kažu da je moguće povećanje na 140 USD. Sirova nafta Brent porasla je u petak za 2% na 94,20 dolara po barelu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.