Jemen: Geostrateška važnost kao poticaj za eskalaciju rata na Bliskom istoku?

Foto: Fah

Sukob u Jemenu, zapravo je sukob Saudijske Arabije i Irana oko toga tko će biti najjača regionalna sila, a šire gledano to se može prenijeti na globalno-strateški sukob između saveznika Rusije, Irana i Sirije na jednoj strani, a SAD-a, Velike Britanije i Saudijske Arabije na drugoj strani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gomila vijesti o sukobima koje dolaze sa Bliskog istoka govore da postoji mogućnost eskalacije sukoba, jer suprotstavljene regionalne i globalne sile pokušavaju doći, osim Sirije, i do potpune kontrole Jemena – strateški najvažnije države Arapskog poluotoka.

 

Geostrateška  vrijednost Bliskog istoka je neupitna u svim ozbiljnim analizama, te je potkrijepljena višedesetljetnim sukobima velikih sila za dominaciju nad ovim prostorom. Osim toga, raskrsnici vodenih i kopnenih putova iz Europe i vodenog bazena Zapada na prostore Azije i istoka Afrike, dodatnu vrijednost daju velika nalazišta nafte i plina na arapskom poluotoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok sukob u Siriji, nakon poraza pobunjeničkih snaga, ulazi u novu fazu i neizvjesnost, jedna od ključnih geostrateških točaka Bliskog istoka, ili točnije Arapskog poluotoka je pomalo u sjeni tog sukoba.

To je Jemen – jedna od geostrateški najvažnijih država svijeta. Sukob u toj državi je na određeni način bojno polje ispitivanja snaga dvije sile ovog dijela svijeta: sunitske Saudijske Arabije i šijitskog Irana, a posredno i njihovih saveznika koji ih podržavaju – SAD-a i Rusije.

Tako gomila vijesti koje ovih dana poprilično brzo ili bez zapažanja prolaze pored očiju javnosti, a u središtu su sukoba na jugu Arapskog poluotoka, glase po prilici ovakve: pobunjenici iz jemenskog pokreta Houthi ispalili su balističku raketu na saudijsku prijestolnicu Rijad navodeći da je projektil prešao više od 800 km na teritoriju Saudijske Arabije (premda nije ništa provjereno i dokazano kao niti kemijsko oružje u Siriji). Ili vijest da je Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International Francuska upozorila na posljedice konstantnog izvoza francuskog oružja u Saudijsku Arabiju, tvrdeći da Rijad koristi to oružje u Jemenu za zločine nad civilima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ili vijest da je ovih dana jemenska aktivistica i dobitnica Nobelove nagrade za mir Tawakkul Karman upozorila je da u Jemenu umire čovječnost i da se u toj zemlji vrši ozbiljan zločin protiv čovječnosti. Karman smatra da rat u Jemenu traje zbog političkih utjecaja Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Irana.

File:Yemen in its region.svg

Photo: Wikimedia Commons

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je položaj Jemena od izuzetnog značaja?

Jemen je jedna od najsiromašnijih zemalja Bliskog istoka, ali sa strateškim položajem od izuzetnog značenja.

Zemlja Jemen bila je i jest daleko plodnija od svih ostalih na Arapskom poluotoku, s obzirom da je količina padalina u ovoj zemlji daleko veća nego drugdje. Međutim, ono što danas Jemen čini jednom od najsiromašnijih zemalja jest građanski rat, kao i nedostatak prirodnih bogatstava koje ima, recimo, Saudijska Arabija.

U pitanju su nafta i plin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, ono što Jemen neupitno i dalje ima, a izuzetno je vrijedno jest –  strateški položaj.

Položaj Jemena je trgovačka žila kucavica – glavna pomorska ruta u Crvenom moru, koja povezuje Europu i Aziju. Milijuni barela nafte svakodnevno prolaze tim vodama – preko Sueskog kanala do Mediterana i iz saudijskih rafinerija do azijskog i svjetskog tržišta.

Jemenski grad Aden bio je najprometnija luka u 20. stoljeću. Danas je Aden praktički simbol svih sukoba u ovoj državi i razlog zašto je Saudijska Arabija odlučila agresivno nastupiti prema Jemenu, pod tobožnjom podrškom ‘legitimnom režimu’.

 

Pet važnih činjenica o Jemenu koje treba znati

Dakle, prva i daleko najvažnija činjenica koju je važno znati o Jemenu i trenutnom konfliktu je njegov izuzetan strateški položaj. A posebni značaj Jemenu daje luka Aden koja kontrolira prolaz brodova iz Crvenog mora prema Indijskom Oceanu, tj. iz bazena Atlantika preko Mediterana i Sueskog kanala na Bliski istok i Aziju.

Osim strateške, stoji i gospodarsko-trgovačka činjenica da jemenska luka Aden jedna je od svjetskih luka s najvećim prometom.

Druga važna činjenica je da postoje značajne razlike između sjevera i juga Jemena. Dugogodišnji rat između Sjevernog i Južnog Jemena okončan je tek 1990. kada se ova zemlja ujedinila. Sjeverni Jemen proglasio se nezavisnom republikom 1970. godine, a snažnu podršku imao je od Egipta. Konačno, monarhistički jug, podržavan od Saudijske Arabije, pristao je 1990. ujediniti se sa Sjevernim Jemenom, a prvi predsjednik postao je Ali Abdullah Saleh.

Pored ovog sukoba između juga i sjevera, izvan većih gradova postoje područja koja u potpunosti kontroliraju lokalna arapska plemena.

Treća važna činjenica o Jemenu je da u njemu žive muslimani, pri čemu je vrlo izražena podjela na sunite i šijite. Šijiti su većina stanovništva u Iranu i spadaju u bitno manje radikalne muslimane, pošto većina islamskih ekstremista dolazi iz redova sunita. Omjer jednih i drugih je po prilici jednak u Jemenu. Suniti Jemena su osobito radikalni unatrag nekoliko posljednjih desetljeća pod jakim utjecajem vehabizma koji dolazi iz Saudijske Arabije, a koji je izrazito netolerantan prema šijitima i želi ih uništiti.

Četvrta važna činjenica je razumjeti ko su Houthi. To je pleme, odnosno etnička zajednica, koja je glavni predstavnik šijita, a njihovo ime dolazi od plemenskog lidera i bivšeg jemenskog parlamentarca Husseina Badreddina al-Houthija. Unatrag nekoliko godina oni se bore protiv središnje vlasti optužujući je da je provehabijska, te traže veću autonomiju za područja koja kontroliraju. Jemenske službene vlasti, kao i Saudijska Arabija, optužuju Iran da aktivno podržava Houthe, što Iran demantira.

Peta činjenica koju treba uzeti u obzir je činjenica da je Jemen od 2009. snažno uporište Al-Kaide. Nakon što su se ogranci Al-Kaide iz Saudijske Arabije i Jemena spojili u jedinstvenu organizaciju, postali su jedna od najopasnijih terorističkih organizacija svijeta. S jednakom žestinom se bore i protiv šijitizma, ali i svakog oblika umjerenog islama.

Opasnosti izravnog napada Saudijske Arabije na Jemen

Izravna vojna intervencija u Jemenu krije opasnost da se Saudijska Arabija zaplete u dugotrajni sukob koji gotovo sigurno sama ne može dobiti, a to bio ozbiljan udarac ugledu Saudijske Arabije u arapskom svijetu. S druge strane, Rijad ne može dopustiti da mu se neprijateljski, šijitski Iran ugnijezdi na južnoj granici i kontrolira ulaz u Crveno more i Sueski kanal. Nakon što su zauzeli Sanu, houthisti su krenuli u osvajanje juga i ne kriju da im je cilj zauzeti strateški Aden.
Sukob u Jemenu, zapravo je sukob Saudijske Arabije i Irana oko toga tko će biti najjača regionalna sila, a posredstvom toga i svjetskih supersila koji su formalnom i neformalnom savezništvu s ove dvije moćne islamske države, šijitskog Irana i sunitske Saudijske Arabije.

Prevladaju li u Jemenu šijiti, na samo da bi se povećala iranska zona utjecaja, nego bi se pobuna mogla ponovno razbuktati i u Bahreinu u kojem su također šijiti većina, ali vlast imaju suniti. Bahreinskom kralju Saudijska Arabija je već 2011. vojno pomogla u suzbijanju šijitske pobune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.