Velika je neizvjesnost vladala u četvrtak u vezi sa sudbinom mirovnih pregovora o Jemenu u Ženevi pošto su pobunjeni Hutiji postavili tri uvjeta za sudjelovanje u njima, a vlada je pak postavila ultimatum.
Unatoč svemu, izaslanik Ujedinjenih naroda za Jemen, Britanac Martin Griffiths, istaknuo je u pisanoj izjavi da se “nada dolasku” izaslanstva Huuthia u Ženevu “kako bi se omogućio napredak političkog procesa”.
Jemen: Geostrateška važnost kao poticaj za eskalaciju rata na Bliskom istoku?
Ovo su prvi pregovori u Ženevi nakon neuspjeha mirovnog procesa koji je 2016. u Kuvajtu trajao nekoliko mjeseci.
No nedolazak jedne strane bacio je sjenu na pregovore i prije nego su počeli.
“Ovaj je sastanak bio planiran prije dva mjeseca (…) Danas smo sami”, rekao je za medije član izaslanstva jemenske vlade Hamza Alkamali.
Pobunjenici su postavili tri uvjeta za dolazak u Ženevu.
Traže da lete omanskim zrakoplovom, da ranjenike mogu prevesti u Mascate i jamstvo da se mogu vratiti u prijestolnicu Sanu – koja je u njihovim rukama – nakon završetka konzultacija, rekao je u četvrtak za AFP član njihova izaslanstva Hamid Assem.
“Spremni smo poći (u Ženevu), ali Ujedinjeni narodi nisu održali obećanje o točkama o kojima je prethodno postignut dogovor s njihovim izaslanikom” Martinom Griffithsom, dodao je izaslanik pobunjenika.
UN uputio apel za tri milijarde dolara za Jemen
“Imamo ranjenike koje želimo prevesti u Oman i ranjenike u Omanu koje želimo vratiti u Sanu i o tome smo se dogovorili” s UN-om, dodao je Assem.
O dubini razlika koje jemensku vladu, koju podupire Saudijska Arabija, dijele od pobunjenih Hutiji koje podupire Iran, svjedoči činjenica da na konzultacijama nije predviđen njihov izravni susret.
UN-ovo Vijeće sigurnosti pozvalo je u srijedu strane u Jemenu da “načine prvi korak prema završetku sukoba” koji je potaknuo najgoru humanitarnu krizu u novije vrijeme.
U sukobu je izginulo oko 10.000 ljudi, pokazuju podatci UN-a.
Sve dosad sukobljene strane se ne pomiču sa svojih stajališta. Koalicija i njezini štićenici u Jemenu inzistiraju na rezoluciji 2216 UN-ova Vijeća sigurnosti priznavajući “legitimnost” predsjednika Abda Rabba Mansoura Hadija i tražeći povlačenje Houthia s područja koje su zauzeli te vraćanje teškog oružja.
Houthi pak traže “prekid agresije” Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata prije bilo kakvih ustupaka.
Tekst se nastavlja ispod oglasa