Kineski znanstvenik odgovoran genetsku modifikaciju bebe priznao da Sveučilište nije znalo za njegov projekt

Foto: fah

Kineski znanstvenik koji je prije dva dana objavio da je “stvorio” genetski modificirane bebe pokušao je objasniti zbog čega je to učinio na znanstvenoj konferenciji koja je u srijedu održana u Hong Kongu. Pritom je kazao kako smatra da bi znanost trebala činiti više da bi se pomoglo ljudima u borbi protiv raznih bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu druge međunarodne konferencije o ljudskome genomu održane na Sveučilištu u Hong Kongu He Jiankui je kazao da je ponosan na svoj znanstveni rad i izvijestio da je još jedna volonterka trudna.

Slučaj genetski modificiranih beba: Ne zna se je li ‘modifikacija uspjela’, ideje kineskog znanstvenika većina smatra monstruoznima

Vijest o tomu da je napravio promjene na genima “stvorivši” genetski modificirane bebe, djevojčice koje su rođene početkom mjeseca, izazvala je šok i osudu znanstvene zajednice. Mnogi su njegove ideje nazvali monstruoznima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pretpostavlja se da He nije dobio suglasnost akademske zajednice potrebnu za istraživanje.

“Osjećam se ponosno, najponosnije”, rekao je, pojasnivši da je je njegovo postignuće poboljšalo kvalitetu življenja njegovih pacijenata. Još

Još jedna volonterka u ranome stadiju trudnoće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvijestio je i da je još jedna volonterka, na čijim je embrijima u sklopu svojih kliničkih istraživanja obavio genetske promjene, u ranome stadiju trudnoće.

Kazao je da je u njegovu istraživanju sudjelovalo ukupno osam parova, no jedan je par odustao. Preduvjet za izbor para bio je HIV-pozitivan otac i HIV-negativna partnerica.

He, koji se obrazovao na prestižnome američkom Stanfordu u ponedjeljak je pojasnio da je gene embrija modificirao na način da postanu otporni na zarazu HIV-om. Tada je kazao da je “eliminirao gen pod nazivom CCR5 kako bi djevojčice postale otporne na HIV ako s tim virusom ikada dođu u kontakt”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnio je i da je zahvat na oplođenim jajašcima izveo koristeći CRISPR/cAS9 sustav za prepravljanje genoma koji omogućuje vrlo jednostavno obavljanje zahvata na genomu živih bića.

U govoru održanom nakon Hea znanstvenici David Baltimore i Robert Andrews su kazali kako smatraju neodgovornim nastaviti postupak dok se ne postignu sigurnosni uvjeti za to.

“Smatram da je riječ o netransparentnom procesu. Za njega sam doznao tek nakon što su se djevojčice rodile”, kazao je Andrews.

He je priznao da uprava sveučilišta čiji je zaposlenik, Južno sveučilište znanosti i tehnologije u Shenzhenu nije znala da je njegova studija u tijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I moderator konferencije Robin Lovell- Badge kazao je da njezini organizatori nisu znali “za čitavu priču dok nije objavljena početkom tjedna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.