Kolumbijska vlada i FARC potpisuju povijesni mirovni sporazum

Foto: fah

Kolumbijski predsjednik Juan Manuel Santos i marksistička gerilska skupina FARC potpisat će povijesni mirovni sporazum u ponedjeljak, čime će formalno završiti 52-godišnji oružani sukob u kojemu je ubijeno više od 220.000 ljudim, a mnogi su raseljeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Santos i zapovjednik Revolucionarnih oružanih snaga (FARC) Rodrigo Londono, poznat pod imenom Timošenko, potpisat će sporazum od 297 stranica na svečanosti u Cartageni kojoj će prisustvovati svjetski vođe među kojima glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon i američki državni tajnik John Kerry.

Predstavnici dviju strana finalizirali su dogovor 24. kolovoza u Havani nakon gotovo četiri godine pregovora.

Sporazum uključuje odredbe o uključivanju FARC-a u politički život, osnivanje suda za ratne zločine, reforme u ruralnom sektoru i reintegraciju demobiliziranih gerilaca u građanski život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sljedećih pola godine, oko 8000 preostalih boraca FARC-a bit će razmješteno u 23 regije u zemlji gdje će predati oružje u procesu koji će nadgledati UN.

Da bi stupio na snagu, mirovni sporazum mora se odobriti na nacionalnom referendumu zakazanim za 2. listopada.

Nedavne ankete pokazuju da će više od polovice Kolumbijaca vjerojatno podržati sporazum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč olakšanju širom zemlje jer su okončana krvoprolića i otmice koji su se događali zadnjih desetljeća, sporazum je izazvao podjele u četvrtoj po veličini južnoameričkoj ekonomiji.

Neki, uključujući utjecajnoga bivšeg predsjednika Alvara Uribea, ogorčeni su što sporazum dopušta pobunjenicima da uđu u kongres, a da nisu odslužili zatvorsku kaznu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.